صاف صادق اهوازی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٧ امرداد ،۱۳۸٦

 

"مرید میرقاید" شاعرو منتقد مسجدسلیمانی درگذشت

"مرید میرقاید" شاعرو منتقد مسجدسلیمانی روز جمعه در شهرستان اراک و در سن ۵۹ سالگی دارفانی را وداع گفت.

"میرقاید" ، در طول دوران شاعری خود  ، دو مجموعه شعر با نام های " پرنوشته ها " و " چکیلا " و مجموعه بیت و غزل به گویش بختیاری » را تقدیم جامعه ی شعر و ادبیات و دوستداران اش کرد.

آیین تشییع و خاکسپاری زنده یاد "میرقاید" روز شنبه 26/05/86 درشهرستان مسجدسلیمان در حضور هنرمندان ، شاعران ، نویسندگان و مشتاقان اش برگزار می شود.

 

میرقاید همچنین مدتی بود که کتابی درباره تاریخ و فرهنگ بختیاری را در دست نگارش داشت .

 وی برای نخستین بار ظرفیت استفاده از قالب های شعر نو را وارد شعر فولکلور بختیاری کرد.

درگذشت این شاعر و منتقد گران قدر را به تمامی شاعران ، منتقدان و نویسندگان کشور به ویژه خانواده ی محترم مرحوم تسلیت می گویم.

 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ۱٩ امرداد ،۱۳۸٦

 

عيد مبعث

مبارک

 

 

 
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ۱٧ امرداد ،۱۳۸٦

 

۱۷ مرداد ماه

روز خبرنگار

بر خبرنگاران و روزنامه نگاران تلاشگر و صادق

 مبارک باد

 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱۳ امرداد ،۱۳۸٦

 

لطفن شر مرسانید!

 

 " با اجرای طرح (م.الف) و توزيع عادلانه ی آگهی در بين مطبوعات ، به نظر می آيد که هفته نامه ها به سوی مرگ تدريجی پيش می روند. با اين عقيده چه قدر موافق هستيد؟"

 بنده چنین عقیده ای ندارم. دست اندرکاران مطبوعات ، به ویژه ، مدیران و سردبیران باید بتوانند با فعالیت های همه جانبه ی خود از جمله ارتقای محتوای هفته نامه ها و نیز تقویت بخش آگهی ها و تعامل با دستگاه های دولتی و خصوصی ، پا به پای روزنامه ها حرکت کنند. تازه ، هزینه های روزنامه ها خیلی بیش تر از هفته نامه هاست.یک هفته نامه در طول فته فرصت برای گرفتن آگهی دارد ، اما روزنامه اگر در طول روز نتواند آگهی دریافت کند ناچار است بدون آگهی و یا با  چاپ چند آگهی معمولی ، روزنامه را منتشر کند. اما دیده شده که یک هفته نامه تا به قدر کافی آگهی نگرفته ، نسبت به انتشار شماره ی بعدی اقدام نکرده است! خوانندگان هم آن طورکه باید و شاید عاشق و شیفته ی هفته نامه ها نیستند که پیگیر این موضوع شوند. اگر هم پیگیر شوند ، عده ی آن ها به تعداد انگشت های دو دست نمی رسد!

از سوی دیگر طرح " م.الف " نه تنها برای مطبوعات خیر داشته که باعث شده دست آگهی دهندگان را نیز ببندد! آگهی ای که کسی قبل ازاجرای طرح " م.الف "  در مطبوعات با توافق مسوولان بخش آگهی با 300 هزارتومان چاپ می کرد ، هم اکنون با استفاده از اهرم این طرح کم تر از 500 هزار تومان چاپ نمی شود. چرا که می گویید نرخ آگهی را اداره ی فرهنگ و ارشاد تعیین می کند و ما دخیل نیستیم و از این جور صحبت ها!

اگر شما معتقدید که هفته نامه ها به سوی مرگ تدریجی پیش می روند ، بنده معتقدم که دست اندرکاران چنین هفته نامه هایی باید عطای کار به لقایش ببخشند و دنبال کسب کار دیگری باشند تا به سود دهی برسند. چرا که راهکار نشریه داری را هنوز یاد نگرفته اند و باید از افراد مجرب ، صادق و تلاشگر در این کار بهره ببرند. همین.

 

 " فضای اقتصادی حاکم بر هفته نامه ها چه گونه است؟"

 

آن هایی که راه و روش نشریه داری را تجربه کرده و سال ها در این راه استخوان خرد کرده اند ، فکر نکنم فضای حاکم بر نشریه شان سیاه و ابری باشد! البته منظورم آن افرادی نیست که با استفاده از غفلت مدیران مسوول برخی نشریات تهرانی و یا استان های دیگر ، در اهوازبه چاپ ویژه نامه های بی محتوا و پر از اغلاط املایی و چاپی دست می زنند و آن گاه با استفاده از رابطه بازی واسطه کردن بعضی افراد ، فاکتورهای میلیونی صادر واسکناس های سبز و چک پول هایی را به  جیب های خود وارد می کنند و در نهایت در یک منطقه سه خانه ی مسکونی می خرند و به ریش مطبوعاتی های صادق و درستکار هم می خندند! بنده متاسفم که چنین افراد بی سواد و بی صلاحیتی از غفلت مسوولان ذیربط ، سوءاستفاده کرده وخود را وارد عرصه ی مطبوعات کرده اند و به تاخت و تاز نیز مشغولند . کسی هم به خود حرکت نمی دهد و از آن ها نمی پرسد که شما در این بلبشوی مطبوعات چه می کنید؟! تا زمانی که چنین افرادی به ... مشغولند ،زمینه های بی اعتمادی برخی از مسوولان دستگاه های اجرایی به عملکرد مطبوعات ، به واسطه ی چنین افرادی ،  فراهم خواهد بود و این یکی از مواردی است که فضای مطبوعات سالم و بی شیله پیله را سیاه و ابری می کند .

 

"عدم حمايت بخش خصوصی از مطبوعات به ويژه هفته نامه ها چيست؟"

 

اول این که بخش خصوصی ما چندان قدرتمند و توسعه یافته نیست و نیز با مطبوعات آشنایی کامل ندارند. یعنی این که خیلی از نشریات ما را نمی شناسند و حتا نام برخی را نشنیده اند و نمی دانند که این نشریات چه قدر تیراژ، چه خاصیت و چه قدردر جامعه کاربرد دارند.

دوم ، خود نشریات مقصرند که نتوانسته اند و یا نمی دانند که باید گستره ی فعالیت و توزیع خود را افزایش دهند و به خانه های مردم راه پیدا کنند.

سوم ، نشریات باید صورت ها ( روی جلد ) و سیرت های خود را با محتوا و خواندنی کنند تا  توجه چشم ها را به خود جلب کنند و در نهایت نیز با ارایه ی محتوای خوب و جذاب و آگاهی بخش ، دل ها را شیفته خود کرده و موجبات رضایت خوانندگان را فراهم آورند.

نشریه ای که در این راه ها گام بردارد ، با تلاش کم دست اندرکاران بخش آگهی ها می تواند گلیم خود را از آب که چه عرض کنم ، از سیل نیز بیرون بکشد!

 

 " در اين بين اداره ی کل فرهنگ و ارشاد و خانه ی مطبوعات خوزستان چه اقداماتی در جهت رفع اين معضل بزرگ انجام داده اند؟

اداره کل فرهنگ و ارشاد و نیز خانه ی مطبوعات می توانند در کمک به مطبوعات در حد وظایفشان موثر باشند. اما متاسفانه این دو- که دومی زیر مجموع اولی است – نتوانسته و یا نخواسته اند در کنار هم ، قدم هایی برای رفع بخشی از مشکلات مطبوعات بردارند.

به عنوان مثال: از دی ماه 85 تا کنون که 50 نفر از کارکنان روزنامه " روزان" توسط مدیر مسوول از کار بی کار شدند ، اداره ی کل فرهنگ و ارشاد و یا خانه ی مطبوعات چه گلی به سرکارکنان روزان زدند ؟! این دو دستگاه ، در جهت اخذ حق و حقوق کارکنان از مدیر مسوول آن  چه کاری انجام دادند؟! آیا خود خانه ی به ظاهر مطبوعات در جهت از کار بی کار شدن کارکنان روزان تاثیر گذار نبودند؟! آن هنگام که با چاپ مطلبی در روزنامه شان در حمایت از مدیر مسوول روزان ، خواستار تعطیلی روزنامه شدند!؟

این چه خانه ای ست که عملکردش خواسته یا ناخواسته به خانه دیگران آسیب وارد می کند؟!

در پایان باید این ضرب المثل را یاد آور شوم : "  ما را به خیر شما امیدی نیست ، لطفن شر مرسانید " ممنون!

 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ۱٢ امرداد ،۱۳۸٦

 

استمداد ما را که می شنود؟!

                                                     

 

هر روز که می گذرد ، موانع و سدهایی جلوی راه سرمایه گذاران – که با دل و جان وارد عرصه ی اقتصادی شده اند – ایجاد می شود!

متاسفانه ، دستگاه های مسوول تا کنون درحمایت از تولیدکنندگان اقدامات شایسته ای انجام نداده اند! اگر هم در این راه قدم هایی برداشته اند ، به علت پیگیری نکردن و کم توجه ای ، قدم های شان مثمر ثمر نبوده است!

در این مورد می توان مثال های زیادی زد. کافی است خود مسوولان نیم نگاهی به طرح هایی که در نیمه ی راه متوقف شده اند ، بیندازند. و یا طرح هایی که صاحبان آن ها بعد اززمان افتتاح به علت نداشتن سرمایه درگردش و نیز حمایت نکردن بانک ها و یا بی توجه ای کارشناسان آن ها در برآورد ساختمان و امکانات فراهم شده ، مستاصل شده اند و دستشان نیز به خرمای بر نخیل مسوولان کوتاه شده است!

بری مثال، به کارخانه ای که در سوم خرداد امسال در شهرک صنعتی شماره 3 اهواز، به بهره برداری رسید ، اشاره می کنم.

این کارخانه با ظرفیت سالانه ی 4000 تن روغن موتور در سه شیفت کاری دارای مشارکت مدنی با بانک رفاه مرکزی است.

اما متاسفانه ازهمان ابتدای ساخت و ساز ، کارشناسان بانک رفاه ، در برآورد ساختمان و امکانات ساخته شده و املاک در وثیقه گذاشته شده ، مشکلاتی را برای این کارخانه به وجود آوردند ، که نقش کارشناسی به نام "پ" در این میان از بقیه بیش تر بود!!

متاسفانه بعد از افتتاح کارخانه که نیاز به مواد اولیه و نقدینگی بود ، باز کارشناس ساختمانی بانک رفاه اهواز، طرح را کم تر از نصف قیمت ساختمان برآورد کرد! که این خود سدی است در جلوی ادامه راه اندازی این کارخانه و نیز تعطیلی اجباری اول کارآن.

به راستی چرا افرادی که می خواهند با صداقت و درستی در عرصه ی تولید تلاش کنند ، مورد بی مهری و کارشکنی های افراد به ظاهرمسوول قرار می گیرند و در این راه نیز کسی با جدیت مشکلات ایجاد شده توسط بانک ها را پیگیری نمی کند و در راه حل آن ها قدم هایی بر نمی دارد!

این است حمایت از تولید کنندگان؟! گناه ما که شل کردن سر کیسه را گناه می پنداریم چیست؟!   

 محمدرضا عظیم زاده  

 

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه های توسعه جنوب و قلم امروز و هفته نامه آستانه پارس در خوزستان) و هم مسوول روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . این هم تلفن همراه برای ارایه ی پیشنهاد ها و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :