صاف صادق اهوازی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ۳٠ آذر ،۱۳۸٦

عید سعید قربان

 مبارک باد

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٤ آذر ،۱۳۸٦
بررسی مشکلات شهر نفتی مسجد سلیمان
در پی اعزام هیأت ویژه‌ای از سازمان بازرسی کل کشور در فروردین ماه سال جاری به شهرستان مسجدسلیمان، این هیأت با ارائه گزارشی، وضعیت عمومی و مشکلات این شهرستان و دستگاه‌های اجرایی آن را بررسی کرد..

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط‌عمومی سازمان بازرسی کل کشور، این هیأت که متشکل از کارشناسانی از حوزه‌های صنعت نفت، محیط‌زیست، بهداشت و درمان، نظامی و امنیتی، عمران و شهرسازی و صنایع بود، علاوه بر بررسی معضلات و مشکلات مسجدسلیمان، نقاط مثبت عملکرد دستگاه‌ها را نیز مورد توجه قرارداد. در ادامه، خلاصه‌ای از نتایج به دست آمده از سه حوزه مشکلات موجود، اقدامات مورد نیاز و نیز عملکرد مثبت برخی دستگاه‌ها، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مشکلات و محدودیت‌ها:

در گزارش سازمان بازرسی کل کشور، در قسمت بررسی موانع و مشکلات شهرستان مسجدسلیمان آمده است: نشتی نفت و گاز در مناطق مسکونی شهر، کمبود شدید آب شرب شهری، کمبود اعتبارات برای سامان‌دهی شبکه برق، کمبود شدید کادر پزشکی متخصص، کمبود مراکز پاراکلینیکی و تجهیزات بیمارستانی و آزمایشگاهی، جاری بودن فاضلاب در سطح زمین و رودخانه‌های شهر، نگهداری موقت و عدم جمع‌آوری و دفع مواد جامد(زباله) توسط شهرداری، تراکم جمع کثیری از زندانیان در فضای بسیار محدود و نامناسب زندان شهر، کمبود ناوگان حمل و نقل درون شهری، کمبود فضاهای فرهنگی و فقدان زیرساخت‌های لازم برای استقرار واحدهای صنعتی و معدنی(با توجه به وابستگی دیرینه این شهرستان به شرکت نفت)، از جمله مشکلات موجود در این منطقه می‌باشد.

همچنین فرسوده بودن و شکستگی شبکه‌های انتقال آب شهری، بدهی شرکت‌های دولتی به اداره برق شهرستان، مکانیزه نبودن سیستم وصول مالیات، فرسوده بودن ساختمان‌های ادارات بهزیستی، ثبت احوال، هلال‌احمر و کار و امور اجتماعی و عدم وجود اعتبارات عمرانی برای این سازمان‌ها، کمبود اعتبارات شهری و عدم توانایی شهرداری در پرداخت بدهی به اشخاص حقیقی و حقوقی، فرسودگی ساختمان بیمارستان امام‌خمینی‌(ره) و عدم برخورداری این بیمارستان از بخش‌های (ICU, POST CU, NICU)، و نیز عدم اقدام عملی در واگذاری 700 واحد مسکونی هوانیروز به مردم، از عمده مشکلات شهر مسجد سلیمان گزارش شده‌است.

 موارد ضروری جهت تسریع دراقدام:

سازمان بازرسی کل کشور در گزارش خود، به مواردی که اقدام فوری در مورد آنها ضرورت دارد اشاره نموده و آورده است: تسریع در تهیه طرح تفصیلی مسجدسلیمان با اولویت تخلیه مناطق آلوده، شروع فعالیت اجرایی کمیته انتقال 5000 واحد مسکونی از مناطق آلوده شده به مواد نشتی نفت و گاز، تسریع در واگذاری منازل مسکونی سازمانی غیر قابل استفاده شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجد سلیمان به ساکنان محلی، انعقاد قرارداد با پیمانکار توسعه میدان نفتی مسجدسلیمان و شروع عملیات اجرایی، لزوم توجه جدی وزارت آموزش و پرورش به احداث مدارس مورد نیاز این شهرستان، ضرورت ایجاد شبکه جمع‌آوری و انتقال فاضلاب وتصفیه بیولوژیکی آن، احداث مکانی مناسب برای زندان شهر، برنامه‌ریزی و اجرای کامل طرح جمع‌آوری و حمل و دفن زباله‌، دایر نمودن شعبات مستقل برای برخی ادارات نظیر ثبت احوال و تأمین اجتماعی برای شهر‌های اطراف مسجد سلیمان، اعمال امتیازات انگیزشی و جذب نیروهای مورد نیاز برای شبکه بهداشت و درمان و سایر ادارات، رسیدگی به وضعیت شهرک‌های صنعتی، تسریع در شروع عملیات اجرایی طرح‌های بلاتکلیف(نظیر پتروشیمی، کارخانه آلومینیوم و ساخت نیروگاه 500 مگاواتی) و تسریع در پروژه واگذاری 192 واحدی مربوط به تعاونی مسکن فرهنگیان، از جمله مواردی است که اقدام فوری در مورد آنها تأکید شده است.

اشاره به عملکرد مثبت دستگاه‌ها:

در گزارش بازرسان سازمان بازرسی کل کشور علاوه به بررسی مشکلات و معضلات شهر مسجدسلیمان، به فعالیت‌ها و اقدامات مثبت برخی دستگاه‌ها (که علیرغم کمبود امکانات دارای عملکرد مطلوبی بودند) اشاره شده و آمده است: اقدام موثر شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان در بازسازی و احداث مدارس و مجتمع ورزشی و نیز طراحی و اجرای پروژه‌های عمرانی شهرستان و همین‌طور فعالیت‌های مفید و موثر پرسنل دلسوز شبکه بهداشت و درمان و بهداشت محیط مسجدسلیمان (با توجه به گستردگی محرومیت و کمبود امکانات)، از نکات برجسته و شایسته تقدیر می‌باشد.

شایان ذکر است، سازمان بازرسی کل کشور با ارسال گزارش مشکلات و محرومیت‌های فراگیر شهرستان مسجدسلیمان به مسئولان عالی نظام و ریاست محترم جمهوری، خواستار تأکید ویژه رئیس جمهور محترم به دستگاه‌های اجرایی جهت رفع محرومیت و رسیدگی فوری به مشکلات اولین شهر نفتی خاورمیانه شده است.

شهرستان مسجدسلیمان در فاصله 125 کیلومتری شهر اهواز واقع گردیده و با فوران اولین چاه نفت خاورمیانه در پنجم خرداد 1287 هجری‌شمسی تأثیرات گسترده‌ای در تاریخ اقتصادی و اجتماعی ایران و جهان داشته است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱۸ آذر ،۱۳۸٦

 

شرکت تعاونی هولدینگ در دانشگاه پیام نور دزفول تشکیل می شود

مدیر کل تعاون خوزستان از تشکیل شرکت تعاونی هولدینگ (پشتیبان ) در دانشگاه پیام نور دزفول به منظور ایجاد یک بانک اطلاعاتی از استادان و دانشجویان ، خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان ، مهدی قطبی زاده – که در دومین همایش دانشجویی " دانشجو و امید " در سالن دانشگاه پیام نور دزفول سخن می گفت – افزود : استادان ، دانشجویان و کارکنان  دانشگاه می توانند با عضویت در این تعاونی نقش موثری در اشتغال دانشجویان و فارغ التحصیلانی که نیاز به شغل دارند ایفا کنند.

وی افزود : بعد از راه اندازی بانک اطلاعاتی از رشته ها ، تجربیات و تخصص های دانشجویان و استادان  و مشورت با آنان ، گروه های تعاونی برای توسعه سطح اشتغالزایی در دانشگاه و ایجاد بازار کار تشکیل خواهد شد .

وی در زمینه تامین مسکن دانشجویان و استادان نیز گفت : متقاضیان  واجد شرایط مسکن می توانند در  ثبت نام کنند تا در گروه های تعاونی ساماندهی و تشکل یابند. www.taavonportal.ir  سایت

وی افزود : تا کنون  تعداد 43 شرکت تعاونی مسکن  با 3420 نفر عضو در شهرستان دزفول به ثبت رسیده و به اداره مسکن و شهرسازی معرفی شده است که تعداد 5 شرکت تعاونی آن برای ساخت 300 واحد مسکونی  تفاهم نامه منعقد کرده اند. همچنین تعداد 35 شرکت تعاونی مسکن نیز در نوبت هستند.

در این همایش رییس دانشگاه پیام نور دزفول در سخنانی گفت : برنامه ها و سیاست ها ی دولت رها شده نیست و مسوولان پیگیر و دنبال حل مشکلات جوانان از قبیل اشتغال ، مسکن و ازدواج هستند.

دکتر حیدررضا مهتدی افزود : تلاش ما این است که با دعوت از مسوولان استان ، کارهایی که نظام جمهوری اسلامی و دولت خدمتگزار در دست تدوین و اجرا دارند برای دانشجویان تبیین شود.

رییس دانشگاه پیام نور دزفول در حاشیه این همایش به روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان گفت : این دانشگاه با 5 هزار دانشجو – که در 30 رشته تحصیلی مشغول تحصیل هستند و 85 درصد آنان از طریق آزمون سراسری پذیرفته شده اند –  بعد از شهرستان اهواز ، بالاترین جمعیت دانشجویی را دارد اما از نظر امکانات و تجهیزات فقیر است. سالن سخنرانی آن در یک سوله قرار گرفته که با ایرانیت پوشیده شده است .

دکتر مهتدی با اشاره به سیاست های آموزش عالی برای توسعه دانشگاه های پیام نور و نیز طرح حذف کنکور گفت : با توجه به تجربه مثبتی که  این روش آموزش عالی به جا گذاشته ، دولت با افزایش ظرفیت دانشگاه های پیام نور قصد دارد سد کنکور را در برخی رشته ها بردارد.

وی افزود : به دلیل مشارکت مردم ، سیستم پیام نور بار مالی روی بودجه آموزش عالی نمی گذارد. از طرفی ، پایین بودن هزینه ها نیز تاثیرآن چنانی روی سبد خانوارایجاد نمی کند.

همچنین ، شهریه یک دانشجوی پیام نور در مقایسه با دانشجوی دانشگاه آزاد قابل مقایسه نیست. هزینه ی یک  سال دانشجوی  دانشگاه آزاد برابر کل هزینه های تحصیل یک دانشجوی پیام نور است که فارغ التحصیل می شود.

رییس دانشگاه پیام نور دزفول خاطرنشان کرد : به دلیل سیاست های آموزشی که در پیام نور اعمال می شود  نوع آموزش و استانداردهای آموزشی به نفع مردم است و دانشجویان توانمند و باسوادی از این دانشگاه  فارغ التحصیل می شوند.

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه های توسعه جنوب و قلم امروز و هفته نامه آستانه پارس در خوزستان) و هم مسوول روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . این هم تلفن همراه برای ارایه ی پیشنهاد ها و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :