صاف صادق اهوازی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
 
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۳۱ شهریور ،۱۳۸٧

سالروز شهادت مولا علی(ع) بر شیعیان جهان تسلیت باد

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٥ شهریور ،۱۳۸٧

برای زنده یاد سیروس رادمنشزنده یاد سیروس رادمنش - شاعر

برای تو که با پلک بسته

چشم شعر را / باز کردی 

و اشک های ناب جهان را

از دل گریاندی

تا

" زیباتر از سینه ی باز

نشناسد زخم "

زخمی که  برای عاشقان

چون  سنگ  برسینه باشد

که نام ها را بتاباند .

***

شاعر!

امروز و فردا و فرداها

" شبنم

زیباتر از سینه ی برگ " را

سینه ی تو می بیند

که آسمان اش سرخ

و خانه اش / از شبنم و طوفان

که گل انداخته است !

باغی که

آیینه دار میوه های نچیده ای است

که تا ابد / شعله نمی گیرند

که آیینه داران

خاکستر ریخته اند

و به شیشه فکر می کنند !

***

شاعر!

منش راد گونه می خواهد

دلی که / با چشم بسته

مرگ را / بیدار کند .

حبیب اله بهرامی " شهنی "

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱۸ شهریور ،۱۳۸٧
سیروس رادمنش  پرکشید

سیروس رادمنش - شاعر - روز گذشته (یکشنبه، 17 شهریور) بر اثر ایست قلبی درگذشت.

مراسم تشییع پیکر این شاعر 53ساله، عصر فردا (سه‌شنبه، 19 شهریور) در شهرستان هفتکل برگزار خواهد شد.

ستاد بزرگداشتی برای رادمنش به سرپرستی منصور محرابی ‌فرد تشکیل و وبلاگی نیز با آدرس: siroosradmanesh.blogfa.com برای نشر اخبار و آثار این شاعر راه‌اندازی شده است.

محرابی فرد - شاعر و منتقد ادبی - با اعلام این خبراظهار کرد: سیروس رادمنش، شاعر پرآوازه‌ی شعر ناب، عاقبت با دغدغه‌های شاعری در گوشه‌ی عزلت خانه‌ی پدری‌اش با زمین خاکی وداع کرد.

او خاطرنشان کرد: سیروس رادمنش سال 1334 در روستای بن آسیاب به دنیا آمد و در شهرستان مسجدسلیمان بالید. گوش او پر بود از خاطره‌ها و نغمه‌های کودکی‌اش در روستای بن آسیاب، در کنار گوراب‌ها و نیزارها، در کمرکش کوه‌ها به دنبال گوزنان و نوشیدن از چشمه‌ها و تلخاب‌ها.

به گفته‌ی محرابی‌ فرد، خانواده‌ی رادمنش همه از تحصیل‌کردگان زمان خود بودند که عاقبت این فرزندان‌شان عاشقی پیشه کرد و به شاعری پیوست. او در سال‌ 55، با گروهی از شاعران جوان به شعری روی آوردند که بعدها موسوم به شعر ناب شد و جایگاه ویژه‌ای در شعر معاصر ایران را به خود اختصاص داد.

وی با بیان این‌که رادمنش در سلوک شعری خود، عرفان و عشق را با زبانی معاصر و با تکیه به رشته‌ای ناگسستنی به ادبیات غنی گذشته و نیز ادبیات مدرن اروپا پیوند داد، عنوان کرد: موسیقی در شعر رادمنش جایگاهی خاص داشت، تا آن‌جا که بسیاری از اشعارش با نام‌هایی از ترانه‌ها و سمفونی‌های بزرگ گره خورده است.

به باور این منتقد ادبی، مرگ رادمنش بی‌شک فاجعه‌ای است باورنکردنی که اندوهی جان‌گداز را برای دوستان شاعرش به جای گذاشته است.

محرابی فرد افزود: رادمنش هرگز به چاپ اشعارش تن نداد و همیشه می‌گفت، می‌خواهم پس از مرگم، شعرهایم چاپ شود.

درگذشت سیروس رادمنش ، شاعر موج ناب و منتقد ادبی کشورمان را به خانواده ی آن مرحوم و جامعه ی ادبی استان و کشور تسلیت می گویم .

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٩ شهریور ،۱۳۸٧

سالم ترین انجمن شعر، انجمن "خروش کارون" است

یک شاعر خاطرنشان کرد: انجمن‌های ادبی در کشور وضعیت مشابهی دارند؛ یا به شعرخوانی و نقد شعر اختصاص دارند یا قصه.

حبیب‌الله بهرامی در گفت و گو با (ایسنا) در خوزستان اظهار کرد: در این انجمن‌ها مسؤول مربوطه جلسه را در دست می‌گیرد و از شاعران می‌خواهد که شعرهایشان را بخوانند آن گاه حاضران به نقد شعر و برخی نیز به نقد شاعر می‌پردازند!

او افزود: آنانی که با شاعری رودربایستی دارند یا چیزی نمی‌گویند یا این که از شعر او تعریف و تمجید می‌کنند و به برخی منتقدان نیز می‌پرند! خلاصه، در این انجمن‌ها رفیق‌بازی و هوای دوست را داشتن حرف اول و آخر را می‌زند و هکذا پریدن به مخالفان و آنانی که اندکی از ما و حامیان‌مان انتقاد کرده‌اند.

این شاعر تاکید کرد: فرقی نمی‌کند که این انجمن‌ها دولتی باشند یا خصوصی اما در انجمن‌های خصوصی، معمولا هوای میزبان را دارند و زیاد به آثار او گیر نمی‌دهند چراکه نمی‌شود نمک خورد و نمکدان شکست. البته در برخی از این انجمن‌ها عده‌ای هم پیدا می‌شوند که برخی از محفوظات خود را به رخ دیگران بکشند و حوصله‌ها را سر ببرند؛ هرچند که حرف‌های‌شان ارتباطی با شعرهای خواند شده و نقد و نقادی نداشته باشد.

بهرامی استقبال از انجمن‌های شعر و قصه را خوب ارزیابی کرد و گفت: از انجمن‌های دولتی استقبال خوبی می‌شود اما در انجمن‌های خصوصی به ویژه جلسه‌هایی که در خانه‌های شاعران برپا می‌شود به علت دعوت نشدن از خواهران استقبال شایان توجهی صورت نمی‌گیرد.

اما یکی از سالم ترین انجمن ها -که شاعران مجرب ، مخلص و با وفایی دارد - انجمن "خروش کارون" است که ماهانه در خانه های شاعران تشکیل می شود . برای دست اندرکاران این انجمن و دیگر انجمن های ادبی آرزوی شادکامی و بهروزی دارم  .

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ۸ شهریور ،۱۳۸٧

هفته تعاون (٩ تا ١۵ شهریور )

بر تعاونگران تلاشگر گرامی باد

نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ٧ شهریور ،۱۳۸٧

اهواز ۱۰ ثانیه لرزید

زمین لرزه ای در ساعت 27/2 بامداد پنجشنبه اهواز را لرزاند .

شدت این زمین لرزه به حدی بود که در و دیوارها و حتا (حتی) وسایل خانه از جمله یخچال و کابینت ها لرزیدند و قاب عکسی نیز از روی تلویزیون بر روز زمین افتاد .

شایان گفتن است : آپارتمان ما در طبقه چهارم و در کوی ملی راه اهواز واقع شده است .

از خسارات احتمالی این زمین لرزه تا ساعت مخابره ی این خبر اطلاعی در دست نیست . اما خدا کند که اتفاقی تیفتاده باشد .

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۳ شهریور ،۱۳۸٧

نبود نشریه‌های تخصصی هیچ لطمه و خدشه‌ای به ادبیات وارد نکرده است

خبرگزاری دانشجویان ایران - اهواز
سرویس: فرهنگ و ادب

حبیب‌الله بهرامی گفت: به جرات عرض می‌کنم که نبود نشریه‌های تخصصی هیچ لطمه و خدشه‌ای به ادبیات استان وارد نکرده است.

این روزنامه‌نگار در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان خاطرنشان کرد: اگرچه چراغ ادبیات استان و کلا کشور در دهه 80 کم فروغ بود؛ اما این مورد به کم کاری نویسندگان برمی‌گردد. گو این که شعر این دهه نیز حرف چندانی برای گفتن نداشته و در وادی درجا سیر می‌کند و آن به اصطلاح سبک‌های من درآوردی و نوع‌آوری‌ها کاذب و حباب مانند که این روزها در وادی اینترنت و بر صفحه‌های نشریه‌ها سبز شده‌اند به زودی زرد می‌شوند و حتی در یادها هم نمی‌مانند!

او ادامه داد: البته بنده جایگاه و وجود نشریه‌های تخصصی را رد نمی‌کنم چون از وسایل پیشرفت هنرْ شعر و قصه هستند اما بستگی دارد که زیر نظر چه اشخاصی مدیریت شوند. اگر در دستان افراد و باندهای رفیق‌باز یک سونگر قرار گیرند، نه تنها مفید به فایده نیستند که مضر هم هستند چراکه سعی می‌کنند جریان‌هایی را که خود درست کرده‌اند، پیش ببرند و از این طریق نیز یک عده را بکوبند. این موارد سو و مضرْ مسبوق به ‌سابقه هستند و من پیش داوری نمی‌کنم.

بهرامی همچنین یادآوری کرد: برای بخش خصوصی و اهالی مطبوعات مقرون به صرفه نیست که نسبت به چاپ و نشر نشریه‌های تخصصی اقدام کنند چراکه در این اوضاع و احوال بد اقتصادیْ کسی پول یامفت ندارد که خوراک ادبیات را تهیه و منتشر کند. متاسفانه خواننده‌ گرسنه و تشنه‌ پولدار نیز به آن صورت وجود ندارد که از این خوان بهره برداری کند؛ اگرچه این خوانْ مالی هم نیست و چیزی به داشته‌های ما اضافه نمی‌کند چراکه از برخی فکرها بسته‌ی افرادی تراوش کرده که یک سونگر و خود بین بوده و هستند.

وی با اشاره به کم‌رنگ بودن صفحه‌های ادبی نشریه‌ها‌ی خوزستان اظهار کرد: برخی از افرادی که دست اندرکار این صفحه‌ها هستند تجربه‌ چندانی ندارند و راه و رسم روزنامه‌نگاری آن هم از نوع ادبی را نمی‌دانند. اینان فکر می‌کنند که با پر کردن یک صفحه شعر هم رسالت ادبی و فرهنگی خود را انجام داده‌اند و هم خوانده شعر جذب می‌کنند. در صورتی که صفحه‌آرایی و استفاده از شعر و مطالب گوناگون که هم خواننده را جذب کند و هم صفحه‌ای زیبا در جلوی دید خوانندگان قرار گیرد یک نوع هنر است که فکر بکر می‌خواهد و مرد کهن و کار هر چغله‌ای نیست!

او در عین حال تاکید کرد: البته برخی از روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌ها کم و بیش به امر توسعه ادب و هنر بها می‌دهند اما کافی نیست و لازم است که در این مورد از افرادی استفاده کنند که هم یک سونگر نباشند و هم اهل این حرفه و فن باشند تا هر گردی را گردو نبینند!

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢ شهریور ،۱۳۸٧

یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر

و فرارسیدن هفته ی دولت گرامی باد

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه های توسعه جنوب و قلم امروز و هفته نامه آستانه پارس در خوزستان) و هم مسوول روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . این هم تلفن همراه برای ارایه ی پیشنهاد ها و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :