صاف صادق اهوازی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۳٠ شهریور ،۱۳۸۸

از عشق دچار بی قراری شده ایم

از جبهه و جنگ مرد کاری شده ایم

ققنوس ترین پرنده ماییم هنوز

کز آتش خون خویش جاری شده ایم

حبیب اله بهرامی "شهنی"

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٩ شهریور ،۱۳۸۸

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢ شهریور ،۱۳۸۸

نگاه و تفکر ادیب باید جهانی باشد

حبیب اله بهرامی

یک شاعر خاطرنشان کرد: ادبیات ‌آیینه‌ای است که خواننده را با خود به جهان روشنی و آگاهی رهنمون می‌سازد و امروز و دیروز و فردا ندارد.

حبیب‌الله بهرامی به خبرنگار ایسنا در خوزستان گفت: ادبیات نه تنها می‌تواند پایه‌های زندگی انسان‌هایی را که با آن خوگرفته‌اند محکم‌تر کند که می‌تواند زمینه‌های سرگرمی و پرکردن اوقات فراغت را فراهم سازد و از سویی ذهن پریشان‌شان را به سوی فردای آرامش به پرواز در آورد.

او بیان کرد: ادبیات هدف‌های والایی دارد. از هدف‌های ادبیات اگرچه کم و بیش آگاه هستیم؛ در به کف آوردن آن‌ها غفلت کرده‌ایم و بیش‌تر به داشته‌های ناقص خود بسنده می‌کنیم و چه بسا که روی این داشته‌های نصف و نیمه هم اصرار می‌ورزیم و هیچ گاه هم عقب‌نشینی نمی‌کنیم چراکه همواره خود را علامه‌ دهر می‌دانیم!

بهرامی افزود: البته خیلی از انسان‌هایی که در زندگی موفق شدند و به جایی رسیدند و نیز نام و آثارشان جاودانه مانده است حتی آنانی که موفقیت‌شان در زمینه‌های ادبیات نبوده است از وادی سبز ادبیات گذشته‌اند و مسلما هیچ گاه نقشی که ادبیات در آگاهی بخشی و رسیدن به مطلوبیت‌شان بازی کرده است را کتمان نمی‌کنند.

وی با اشاره به این که ادبیات ریشه و زیربنای رسیدن انسان‌ها به آمال و آرزوهای‌شان است، تصریح کرد: امروزه نقش و جایگاه ادبیات در رسانه‌های همگانی ما پررنگ‌تر از تمامی رشته‌ها است و کسی نمی‌تواند این نقش را کم‌رنگ کند اما‌ آیا این نقش توسط ادیبان و مجریان و دست‌اندرکاران به خوبی ایفا شده است؟ که باید پاسخ منفی داد!

این روزنامه نگار با طرح این پرسش که یک ادیب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد، توضیح داد: یک ادیب باید باهوش، خلاق و توانمند باشد و دارای ذهنی جستجوگر. از سوی دیگر، نگاه و تفکری جهانی داشته باشد. اگر در راه پر و پیچ و خمی که گام نهاده از اسب ادبیات افتاد از اصل نیفتد و خود را گم نکند. یک ادیب باتجربه اگرچه لازم است جلوتر از مردم حرکت کند؛ هیچ گاه نباید خود را از آنان بالاتر بداند و همیشه باید صادق و امین مردم باشد و در برابر جامعه‌اش افتاده باشد درست مانند یک درخت ریشه‌دار و تنومند که شاخه و برگ سایه و میوه‌اش را تقدیم جامعه می‌کند.

بهرامی اظهار کرد: یک ادیب تازه‌کار نیز باید ضمن استفاده از تجربه‌های دیگران خود را از غرق شدن در جریان‌های سیل مانند و یک شبه ادبی که برخی نیز همچون حباب‌اند برهاند و با مطالعه‌ آثار ناب گذشته‌گان و معاصران چه در زمینه‌های ادبی و چه دیگر زمینه‌ها سطح علم و دانش خود را بالا ببرد تا با آگاهی کامل در همه‌ زمینه‌ها بتواند با اهالی ادبیات و دیگر افراد به جامعه خدمت کند.

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه های توسعه جنوب و قلم امروز و هفته نامه آستانه پارس در خوزستان) و هم مسوول روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . این هم تلفن همراه برای ارایه ی پیشنهاد ها و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :