صاف صادق اهوازی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٩ اردیبهشت ،۱۳٩۱

برترین های نخستین جشنواره سراسری شعر دوست

در اهواز معرفی شدند

روزنامه توسعه جنوب- حبیب اله بهرامی: نخستین جشنواره سراسری شعر دوست روز پنجشنبه  28 اردی بهشت ماه در تالار مهتاب اهواز برگزار شد.

در این جشنواره حسن حائری مدیرکل امور اجتماعی استانداری خوزستان، سرهنگ "سید حسین  سید حقیقی" فرمانده انتظامی شهرستان اهواز، تنی چند از مسوولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و جمعی از شاعران و علاقه مندان به شعر و شاعری از سراسر کشور حضور داشتند.

دیوان حافظ جامع تر از کلیات سعدی و ماندگار تر است

 نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در سخنانی با استناد به آیات و روایات وظیفه ی شاعران را در عصر حاصر خطیر خواند و با اشاره به این نکته که شعر در هر عصر و زبانی وجود داشته است تاکید کرد: ویژه گی هایی که در بخش شعر وجود دارد در دیگر بخش ها نیست.

آیت ا...شفیعی ابتدا به بررسی شعر به معنای خیال پرداخت که در نگاه انسان به تصویر و سپس به لفظ در می آید سپس به تفسیر ابیاتی از شعر حافظ پرداخت و به نقل از پیامبر اکرم برخی اشعار را حکمت ذکر کرد و در مورد شاعران عصر جاهلیت گفت: شاعران عصر جاهلیت هر سال به مکه می آمدند و شعرهای ناب خود را ارایه می دادند و به مناقصه می گذاشتند و بهترین ها را نیز به دیوار کعبه نصب می کردند که نام اشعار به معلقات سبعه معروف شد.

وی افزود: معلقات سبعه سال های زیادی بر دیوارهای کعبه آویخته بود به گونه ای که چهره درخشان آن ها بر اثر گرد و غبار تیره و تار شده بود و کسی قادر نبود که از آن اشعار فصیح‏تر و بلیغ‏تر بیاورد تا اینکه پیامبر اسلام ظهور کرد و آیاتی به نام قرآن از جانب خدای توانا آورد. بعضی از فصحاء معروف عرب مانند لبید، شاعر مشهور، همین که آیات شریفه قرآن را شنید، پس از کاوش کامل و پی بردن به عظمت قرآن، به دین مقدس اسلام مشرف شد و به خاطر احترام به قرآن مجید، برای همیشه شعر گفتن را ترک نمود.

 وی سپس به بررسی اشعار حافظ و سعدی پرداخت و گفت: سعدی استاد اخلاق و حکمت است و به گفته ی مرحوم فروغی سعدی به زبان امروزصحبت می کرد؛ با این حال دیوان حافظ جامع تر از کلیات سعدی و ماندگار تر است. چون حافظ با ذوق عرفانی و حکمت متعالی استفاده ی هنری کرده است که هیچ گاه هم تمام شدنی نیست.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: لازم است عالم شعر در عصر جدید متشکل شود. ما شاعرانی داریم که خوب شعر می گویند اما شعر خوب نمی گویند. شاعران با استعدادی هم هستند که سطح شعرشان پایین است که می باید با تشکیل کلاس های آموزش نقد و بررسی شعر پر و بال بگیرند تا دریابند که ادبیات ما چه قدر متعالی است.

خوزستان استان ادبیات خیز است

 سخنران دیگر این جشنواره مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان بود که در سخنانی ضمن قدردانی از تلاش های دست اندرکاران جشنواره از جمله هیات داوران تاکید کرد: خوش بختانه خوزستان نه تنها استان زرخیز و نفتخیز است که استان ادبیات خیز است. شاید به عمر تمدن ایران به ویژه تمدن تشیع، خوزستان نقش برجسته ای در ادبیات دینی و آیینی و تاریخ ایران و تمدن ایرانی دارد که می توان به شاعران بزرگی هم چون دعبل خزایی،  ابونواس اهوازی و علی ابن مهزیار اهوازی و قیصر امین پور اشاره کرد.

حجت الاسلام والمسلمین لطف اله سپهر به حضور شاعران جوان خوزستانی در محضر رهبر معظم انقلاب در آیین های شعر خوانی- که بخشی از توانمندی های ادبیات خوزستان را ارایه می کنند- اشاره کرد و از برگزاری 25 کنگره بین المللی، ملی، منطقه ای، استانی و محلی و فولکلوریک در استان و رسیدن 18 هزار قطعه شعر به این کنگره ها خبر داد.

 وی با اشاره به جشنواره شعر دوست گفت: در میان جشنواره های استان جای خالی جشنواره ی دوست مشهود بود که ان شاا... پیشنهاد دهنده ی این جشنواره مورد تقدیر و تشویق ویژه قرار خواهد گرفت.

وی خواستار تغییر زمان برگزاری جشنواره در ماه های رمضان، شعبان یا رجب و نیز بین المللی شدن آن در سال های آینده و نیز ثبت در تقویم فرهنگی هنری استان شد. وی همچنین خواستار برخورد با رییسان اداره های فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان هایی شد که در این جشنواره حضور نیافته اند.

حاج آقا سپهر در ادامه ی سخنان اش خواستار همکاری دانشگاه ها و حوزه های علمیه برای ارتقای فضای معنوی و مبانی اعتقادی جشنواره و نیز افزایش زمان برگزاری آن شد و اظهار امیدواری کرد: محتوای شعر جشنواره دوست قوی تر و آثار برتر امسال در کتابی چاپ شوند و جشنواره برای همیشه ماندگار شود و سطح جوایز نیز بالاتر رود.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان همچنین یاد و خاطره ی سردبیر و مدیرمسوول هفته نامه بهار سبز " حاج حسین زراعتکار و همسرش زهره افتخاری را- که در سانحه ی رانندگی جان به جان آفرین تسلیم کردند- گرامی داشت.

در ادامه آیین اختتامیه، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اهواز در سخنانی گزارشی از نحوه ی برگزاری جشنواره ارایه کرد.

 مسعود وصلتی گفت: جرقه ی برگزاری جشنواره شعر دوست از زمستان سال گذشته زده شد و همه بر آن شدند که جایگاه شعر خوانی برای حضرت دوست و باری تعالی باید گرامی داشته شود و حرکتی در این راه صورت گیرد که به همت انجمن شعر اهواز فراخوان زده شد و 1400 شعر از 200 شاعر به دبیرخانه جشنواره رسید که 12 نفر به عنوان برتر و شایسته تقدیر توسط هیات داوران انتخاب شدند.

 گزارش خبرنگار ما حاکی است: در برنامه های صبح و بعدازظهر این جشنواره عده ای از شاعران به شعر خوانی پرداختند و اجرای موسیقی توسط نبی صاکی از دیگر بحش های متنوع جشنواره بود.

در آیین اختتامیه ی جشنواره وقتی که "سلمان یدالهی" شاعر و مجری مجرب و مسلط پشت تریبون قرار گرفت و شعری خواند و "محمد جواد شاهمرادی" از تهران را برای قرایت شعر فرا خواند؛ او آمد و ندا داد:" شمع روشن نکن که نورانی است مجلس شعر خوانی ام امشب/ از زمین و زمانه پنهان نیست هیجان نهانی ام امشب" ولی سرکار خانم "حسنا محمد زاده" از کاشان آمد و گفت:" شاعر نور حی علا عشق با قلم های عاشق نوازت/ آسمان و زمین را بگنجان گوشه ی دفتر نیمه بازت" اما "محسن اکبر زاده" از استان فارس از "شب گفت و هزار گردش ماه و ضمانت زهر و رضایت او"

 قاسم آهنین جان شاعر و منتقد خوزستانی هم وقتی پشت تریبون رفت در سخنانی گفت: وقتی جشنواره ای برای خداوند است معنوی ترین است. شعر گفتن برای خداوند بزرگ ترین چالشی است که یک شاعر در آن وارد می شود.

وی سپس چنین خواند:" چون خطاب آمد چه جای گفت و گو/ سر من شد آدمی من سر او" اما سرکار خانم"معصومه سادات شاکری" از نیشابور از حرف هایی کوچک و بزرگ و سخت ناشنیدنی گفت که از سر نیاز با خدایش می زند/ و "رضا نیکوکار"از رشت آمد و از نسیم های پشت شیشه سرود و از یاکریم ها و تاکید کرد:"چیز جدیدی نیست غم شاعرانم/ نام تو بوده روی لبم از قدیم ها"

استاد هرمز علی پور هم در این جشنواره شعر سپیدی جهان را از مجموعه شعر سپیدی جهان خواند:" سپیدی جهان کجاست و / سپیدی آب ها را که دیده است/ از تو می پرسم دوست/ وقتی شاعران به یک نگاه می گریند/ پس کی می رسد سپیدی جهان/ تا گل به چهره انسان درنگ کند/ تا این همه کودکان/ به گورها نگاه نیفکنند/ و این بهار که پشت در رسیده است/ مرا نخواهد دید/ که چون به دیده ام نگاه کنی ای دوست/ انبوه خلقت آدمی پیداست"

این گزارش حاکی است: حسن ختام جشنواره، قرایت بیانیه داوران بود که توسط حبیب پیام خوانده شد و سپس اسامی برترین های شعر دوست به شرح ذیل خوانده شدند و هدایای خود را از دستان حاج آقا سپهر، سرهنگ حقیقی، استادان محمد شیدا، هرمز علی پور، سلیمان هرمزی و حائری، عزیزی، چنانی و شکرریز دریافت کردند.

معرفی برترین های نخستین جشنواره سراسری شعر دوست

در بخش کلاسیک رضا نیکوکار از رشت ، مقام اول را به دست آورد، مصطفی توفیقی از مشهد در سکوی دوم جای گرفت و حسنی محمدزاده از کاشان ومحمد جواد شاهمرادی از تهران به طور مشترک مقام سوم را از آن خود کردند.

همچنین از سرکار خانم زهرا شعبانی از هندیجان و مهدی علی بلندی از همدان تقدیر شد.

 در بخش آزاد محسن اکبر زاده از شیراز مقام نخست را کسب کرد. معصومه سادات شاکری از نیشابور در جایگاه دوم ایستاد و افسانه سلطانی از آبادان و فاطمه معصومی از یاسوج به طور مشترک جایزه های رتبه سوم را دریافت کردند . سرکار خانم عفت خادمی و مریم عمار لو از نیشابور نیز مورد تقدیر قرار گرفتند.

شایان گفتن است: هرمز علی پور، محمد بقالان، افسانه نجومی، مهدی مرادی و حبیب پیام به عنوان هیات داوران جشنواره انجام وظیفه کردند. همچنین از تلاش های بهمن ساکی، علیرضا شکرریز، فردین کوراوند، کامران عالیان، داود رضا کاظمی و عبدالرسول سعادت قدردانی شد.

* درحاشیه:

- به گفته ی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اهواز قرار بود "آثار در هر دو بخش مجزا (سنتی-آزاد) ارزیابی و در دو گروه سنی زیر 18 سال و بالای 18 سال مورد داوری قرار گیرند" اما آثار کلیه ی شاعران تنها در دو بخش سنتی و آزاد مورد داوری قرار گرفتند و از انتخاب گروه زیر 18 سال خبری نبود. این در حالی بود که شاعران این گروه هم فرم مخصوص پر کردند و هم رونوشت شناسنامه های شان را به دبیرخانه ی جشنواره فرستادند.

لازم است مسوولان مربوط در این خصوص پاسخ گو باشند. چرا که حق گروه نوجوان نادیده گرفته شده است!

- در این جشنواره تنها دو شاعر بانوی خوزستانی به مرحله نهایی رسیدند که اولی مقام سوم را به دست آورد و دیگری شایسته ی تقدیر شناخته شد و 10 نفر دیگر از رشت و مشهد و کاشان و تهران و نیشابور و یاسوج و شیراز و همدان بودند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢۳ اردیبهشت ،۱۳٩۱

انتقاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان

از کم کاری در بخش ادبیات داستانی دینی و آیینی


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از کم کاری در زمینه ی ادبیات دینی و آیینی در دهه اخیر در بخش داستان و رمان در استان انتقاد کرد و خواستار تلاش بیش تر نویسندگان و هنرمندان در این زمینه شد.

به گزارش خبرنگار ما، حجت الاسلام والمسلمین سپهر- که در آیین اختتامیه پنجمین جشنواره ادبیات دینی و آیینی استان خوزستان در تالار مهتاب اهواز سخن می گفت- با اشاره به 8 سال دفاع مقدس افزود: آیین ها و فرهنگ های مختلفی در مناطق مختلف استان و بین اقوام وجود دارد. دوران دفاع مقدس نیز که فرهنگ خاص خود را دارد و در زندگی مردم کشورمان به ویژه استان خوزستان تاثیر بسیاری داشته است. در حقیقت استان خوزستان به اندازه ی کل کشور تمدن، فرهنگ و خرده فرهنگ دارد. 


وی با تاکید بر این نکته که وضعیت ادبیات در کشور و استان خیلی قوی نیست از معاونت فرهنگی حوزه ی مسوولیت خود و اداره  فرهنگ و ارشاد اهواز خواست فصل جدیدی از اعتبارهای فرهنگی را برای ارتقا و توسعه ادبیات دینی و آیینی در نظر بگیرند و نسبت به برگزاری جشنواره های منطقه ای اقدام شود.


وی همچنین از برگزار کنندگان جشنواره و هیات داوران قدردانی کرد.

استاد بهزاد فراهانی:

خوزستان از نظر ادبیات داستانی استان پربرکتی است


یک استاد سینما و تاتر تصریح کرد: خوزستان از نظر ادبیات داستانی، استان پربرکتی است که حد و حدودی هم ندارد.

بهزاد فراهانی در آیین اختتامیه پنجمین جشنواره ادبیات دینی و آیینی استان خوزستان افزود: نسل جوان در خوزستان کم نیستند، منتها لازم است که مدیران ارتباط خود را با سازمان آموزش و پرورش به منظور راهنمایی و آموزش جوانان و نوجوانان علاقه مندان به ادبیات داستانی را بیش تر کنند.


وی با اشاره به استقبال نه چندان گرم داستان نویسان و علاقه مندان به ادبیات در آیین اختتامیه خواستار استفاده از روش های مختلف برای اطلاع رسانی به علاقه مندان شد و خاطر نشان کرد: ارتباط با مردم در آیین پایانی جشنواره ضعیف بوده در غیر این صورت همه ی ما عاشق ادبیات داستانی و نمایشی هستیم.


وی در ادامه از زنده یاد احمد محمود داستان نویس خوزستانی- که کلام اش روشنا بخش زیبایی و بداعت، مضامین و تکنیک هایش تنه به شولوخوف و چخوف می زد تجلیل و یاد کرد و در ادامه داستانی را برای حاضران قرایت کرد. 

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان:

ادبیات داستانی در خوزستان مظلوم است


همچنین در این جشنواره معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در سخنانی ضمن تبریک سالروز حضرت فاطمه زهرا و روز مادر از برگزار کنندگان بابت برگزاری جشنواره تشکر کرد و از بابت صندلی های خالی و استقبال کم علاقه مندان به ادبیات داستانی و کم کاری در بخش ادبیات انتقاد کرد و گفت: شرکت 100 داستان نویس و دریافت 200 اثر در این جشنواره جای تقدیر دارد اما چرا داستان نویسان در آیین اختتامیه آن شرکت نکردند؟!

حمیدی نژاد در ادامه با تجلیل از زنده یاد ایوبی گفت: قلم مرحوم ایوبی خدمات زیادی به داستان کشور کرد و آبرویی برای استان بود.


وی در زمینه ی ادبیات داستانی در استان گفت: از آن جا که ادبیات داستانی در خوزستان مظلوم است، ما برای سال جاری برنامه ریزی خوبی برای اعتلای ادبیات داستانی به ویژه در بخش دینی و آیینی انجام داده ایم. از جمله شورای سیاستگذاری را تشکیل دادیم که در چند روز آینده شروع به کار خواهد کرد.

وی افزود: سال گذشته سال احیای شعر بود به گونه ای که با برگزاری 70 جشنواره شعر بین المللی، ملی، منطقه ای، استانی و شهرستانی بیش از 19 هزار اثر که حاصل شاعران تلاشگر و زحمت کش ملی ماست دریافت کردیم که این آمار برای وزارت خانه قابل باور نبود و ما اعلام آمادگی کردیم تا این تعداد آثار را با نام شاعران برای وزارت خانه ارسال کنیم.


معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در پایان با بیان این نکته که باید احولی در ادبیات داستانی در سال جاری ایجاد کنیم بر ضرورت برگزاری کلاس های آموزش و برگزاری جشنواره های ادبی در شهرهای مختلف با کمک و همراهی نویسندگان و شاعران تاکید کرد و خواستار استفاده ی نویسندگان از ارزش های اسلامی و انسانی در کارهای داستانی خود شد.

همچنین در این جشنواره وصلتی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اهواز گزارشی از روند برگزاری جشنواره و آثار رسیده و ارزیابی و گزینش 40 اثر از 200 اثر رسیده به جشنواره توسط هیات داوران در مرحله نخست متشکل از فریدون یونسی، حمیدرضا اکبری(شروه)، بهاره اله بخش، پگاه شنبه زاده، مریم دلباری، مسعود عالی محمودی، ثنا نصاری خبر داد و گفت: همچنین علی خدایی، غلامرضا رضایی، حسین سناپور، بهناز علیپور گسکری و آرش آذرپناه داوری مرحله پایانی جشنواره را به عهده داشتند.


گزارش خبرنگار ما حاکی است: برنامه صبح جشنواره با داستان خوانی نویسندگان شرکت کننده در بخش رقابتی جشنواره آغاز شد. سپس علی خدایی، غلامرضا رضایی، دکتر بهناز علیپور گسکری و آرش آذرپناه پیرامون داستان های خوانده شده به نقد و بررسی پرداختند. اجرای موسیقی توسط گروه موسیقی «ویستا» و شاهنامه خوانی توسط سرکار خانم نسترن محمودی از دیگر برنامه های جشنواره بود.


گفتنی است در بخش پایانی جشنواره، آرش آذرپناه به نمایندگی از هیات داوران، بیانیه داوران را قرائت کرد. در ادامه برگزیدگان جشنواره معرفی شدند.

در بخش« داستان کوتاه با موضوعات آیینی» جشنواره چهار داستان نویس برتر (بدون رتبه بندی)بدین شرح معرفی شدند: غلامرضا شیری  (به خاطر داستان ) عوض/ خالد شهباز (به خاطر داستان ) شوخی/ جابر غفاری پور (به خاطر داستان )  برای دلداری تو نیست که می نویسیم/ لیلا روغنگیر (به خاطر داستان ) سهیل هیچی


در بخش «داستان کوتاه با موضوع آزاد»  جشنواره نیز از چهار داستان نویس برتر  (بدون رتبه بندی)بدین شرح تجلیل شد: حامد قارونی (به خاطر داستان ) این روزها که می گذرد/ عیسی عسگری (به خاطر داستان ) بهزاد و کمی بیشتر/ سعید شعبانی (به خاطر داستان ) گرداب/ زینب عصاره زادگان (به خاطر داستان ) بابایی

هیات داوران پنجمین جشنواره ادبیات داستانی آیینی خوزستان در بخش آیینی جشنواره، سه داستان را  (بدون رتبه بندی) شایسته تقدیر دانستند :لیلا رستگار (به خاطر داستان )  برادرم ماهی خارو/ صادق چولکی (به خاطر داستان ) غریبه ها/ سید میثم رمضانی (به خاطر داستان ) من یوسفم، تو یوسفِ بی چاه دیدی ای؟


هیات داوران پنجمین جشنواره ادبیات داستانی آیینی خوزستان در بخش آزاد جشنواره، پنج داستان را (بدون رتبه بندی) شایسته تقدیر دانستند: محسن اکبرزاده (به خاطر داستان ) درتنِ مـه/ محمدباقر اصلیان (به خاطر داستان ) یک شبِ مناسب برای کشتن/ زینب غلامی  (به خاطر داستان ) همه ی لبخندهایی که برای تو بود/ پروین پورجوادی (به خاطر داستان ) مهتابی سقف/ میثم خالدیان (به خاطر داستان (...)

پنجمین جشنواره ادبیات داستانی آیینی خوزستان، در بخش نوجوان ، شاهین بیرگانی، ارغوان قاسم نژاد، نگار اکبری، دانیال موحدی را (بدون اولویت) شایسته تقدیر دانست.


فردین کوراوند دبیر اجرایی جشنواره و مسوول انجمن قلم شهرزاد در خصوص اهداف برگزاری این جشنواره به خبرنگار ما گفت: مهم ترین اهداف این جشنواره، کشف و شناسایی ظرفیت های داستانی در حوزه داستان نویسی استان خوزستان و معرفی و ترغیب داستان نویسانی بوده است که رشد بهتری در این حوزه داشته اند.

وی در خصوص انتشار آثار برگزیده در این جشنواره در مجلدی مجزا گفت : قرار است مجموعه های از آثار داستانی آیینی در چند سال گذشته و دوره های پیشین این جشنواره در یک مجلد مدون و منتشر شود

کوراوند در خاتمه از کشوری شدن این جشنواره در دوره آینده خبر داد و تصریح کرد: با توجه به استقبالی که از این جشنواره در خارج از مرزهای استان وجود دارد دوره بعدی این جشنواره فراخوان کشوری خواهد داشت.

نسرین ایوبی فر، همسر زنده یاد استادمحمد ایوبی نویسنده فقید جنوبی، از دیگر میهمانان مراسم اختتامیه بودند.

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه های توسعه جنوب و قلم امروز و هفته نامه آستانه پارس در خوزستان) و هم مسوول روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . این هم تلفن همراه برای ارایه ی پیشنهاد ها و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :