صاف صادق اهوازی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۳٠ امرداد ،۱۳٩۱

9 بار سرقت در 7 ماه

تعدادی از واحد های تولیدی در مسجدسلیمان در طول 7 ماه 9 بار مورد دستبرد سارقان قرار گرفت.

از بهمن ماه سال 90 تا مرداد ماه امسال، سارقان با ورود به شهرک صنعتی مسجدسلیمان، بخشی از اموال از جمله تجهیزات و کابل های برق 9 واحد تولیدی تعاونی و خصوصی  فعال و غیر فعال را به سرقت بردند.

واحدهای کود شیمیایی، پلاستیک یک بار مصرف، بازیافت، ادوات کشاورزی، ترانس سازی، دامداری، گونی بافی، نان شهداد و تعاونی الکل سازی از جمله شرکت هایی هستند که در طول هفت ماه گذشته در شهرک صنعتی مسجدسلیمان از دستبرد سارقان در امان نبوده اند.

مدیرعامل یک شرکت تعاونی در مورد سرقت اموال واحد تولیدی اش به خبرنگار ما گفت: آخرین شرکتی که در شهرک صنعتی مسجدسلیمان مورد سرقت قرار گفت، تعاونی 125 ایثارگران (تولید کننده الکل) بود.

بیژن حاجی پور افزود: هنگامی که نگهبان کارخانه برای انجام کاری به خانه اش واقع در مرکز شهر رفته بود، سارقان بخشی از اموال شرکت را کندند و با خود بردند.

وی در پاسخ به این پرسش که مگر شهرک انتظامات ندارد؟ گفت: تا قبل از سرقت از کارخانه ی ما- که از سال 83 تا کنون راکد است- جلوی در ورودی شهرک هیچ کنترل و بازرسی صورت نمی گرفت؛ اما بعد از نهمین سرقت یعنی پس از مرگ سهراب آمدند و ایست و بازرسی راه انداختند و ورود و خروج خودروها را بازرسی می کنند.

وی با انتقاد از نداشتن امنیت در شهرک گفت: چرا باید یک شهرک صنعتی با داشتن 24 شرکت به بهره برداری رسیده در طول 7 ماه گذشته، 9 بار مورد سرقت سارقان قرار گیرد؟ پس مسوولان ذی ربط در زمینه ی ایجاد و حفظ  امنیت شهرک و آرامش خاطر تولیدکنندگان و کارگران چه وظیفه ای دارند؟!

مدیرعامل تعاونی 125 ایثارگران مسجدسلیمان در مورد رکود شرکت الکل سازی گفت: این شرکت در سال 71 تاسیس شد و در سال 73 با خرید زمین از شرکت شهرک های صنعتی خوزستان  کار خود را آغاز کرد. اما شرکت شهرک ها به دلیل انجام ندادن تعهد خود مبنی بر ایجاد سیستم فاضلاب صنعتی برای شهرک صنعتی مسجدسلیمان و با شکایت عده ای از اهالی منطقه به خاطر آلودگی زیست محیطی، از ادامه فعالیت این واحد تولیدی توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان جلوگیری شد.

حاجی پور تصریح کرد: متاسفانه از سال 73 تا کنون شرکت شهرک های صنعتی خوزستان نسبت به انجام تعهد خود اقدامی نکرده است. البته به تازگی کارهای مقدماتی از جمله خط کشی مناطقی برای ایجاد سیستم فاضلاب صنعتی انجام شده اما در طول 8 سالی که از ادامه فعالیت شرکت تعاونی به علت نبود سیستم فاضلاب صنعتی جلوگیری شد و واحد تولیدکننده الکل طبی و صنعتی تعطیل بود علاوه بر خسارات مالی و تجهیزاتی به شرکت که 11 میلیارد تومان برآورد شده است، یک میلیارد و 200 میلون تومان سود و جرایم حاصل از تسهیلات 600 میلیون تومانی دریافت شده از سوی بانک عامل برای شرکت در نظر گرفته شده است که به هیچ وجه امکان پرداخت آن وجود ندارد.

وی تاکید کرد: شرکت شهرک های صنعتی استان از تعهد خود مبنی بر ایجاد سیستم فاضلاب صنعتی در شهرک در طول سال های گذشته سرباز زده است چرا ما باید خسارات 8 سال تعطیلی کارخانه و سود و جرایم بانکی را بپردازیم؟!

وی افزود: جالب اینجاست که هم سازمان صنایع و معادن وقت خوزستان وقت و هم شرکت شهرک های صنعتی استان که در حقیقت تحت نظارت این سازمان است، در تیر و مرداد سال 83 در مورد کنترل نکردن پساب حاصل از تولید الکل به این شرکت اخطار دادند در حالی که اگر شرکت شهرک های صنعتی استان نسبت به انجام تعهد خود مبنی بر ایجاد سیستم فاضلاب صنعتی در شهرک صنعتی مسجدسلیمان اقدام می کرد نه واحد تولیدی ما دچار رکود می شد و نه دیگرواحدهای صنعتی این شهرک در طول 18 سال گذشته تا به امروز از نبود فاضلاب در شهرک دچار مشکل می شدند.

شایان گفتن است: شهرک صنعتی مسجدسلیمان با 40 هکتار مساحت در کیلومتر 5 محور مسجدسلیمان – شوشتر واقع شده و از 48 قرارداد منعقده 24 واحدهای آن به بهره برداری رسیده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٩ امرداد ،۱۳٩۱

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۱٧ امرداد ،۱۳٩۱

پیام مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خوزستان

به مناسبت روز خبرنگار

دیرزمانی نیست که در رویدادی خونین، خبرنگارتاریخ ساز ایرانی جاودانه شد. سکوت جامعه ی مطبوعات شکست و روزی در تاریخ و تقویم کشورمان بنام  شهید صارمی و "خبرنگار" نامگذاری شد.

در این روز، حرفه ی خبرنگاری- که در کشاکش دردها و بلاها قلم التیام بخش بر زخم جامعه می زند- گرامی داشته می شود.

از روزی که ایرانی مسلمان، قلم را به خدمت اندیشه‌اش گرفت تا جامعه را از مسایل روز زمانه آگاه کند، سال‌هایی به درازای تاریخ ورود ایران به دنیای نوین می‌گذرد. از آن روز تاکنون، خبرنگار پای در رکاب تاریخ گذاشت؛ همزاد قلم شد و آموزگاری افکار عمومی را بر عهده گرفت.

روز خبرنگار را گرامی می داریم؛ ما که هنوز شهید صارمی- آزاد مردی که 17 مرداد ماه را جاودانه کرد- شهید مرتضی آوینی و سانحه ی هواپیمای130 c- و دوستانی را که پرواز زود هنگام شان نقره داغ مان کرد، از یاد نبرده ایم. هنوز صدای شهید رهبر خبرنگار صدا و سیمای کشورمان که از پیروزی های دفاع مقدس می گفت  در گوشمان طنین انداز است...

روز خبرنگار اختصاص به آنانی دارد که در عرصه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی جامعه نقش اساسی دارند و با عنوان  "جامعه مطبوعات"  و ساکنان وادی قلم و بیان و به عبارتی "روزنامه نگار"شناخته می شوند.

خبرنگار کسی است که با اتکا به خداوند منان و با قلم و بیان خویش به بررسی مسایل، مشکل ها و نارسایی های جامعه می پردازد تا زمینه احقاق حقوق قشرهای مختلف جامعه فراهم شود. کم نبودند خبرنگاران و تصویربردارانی که در طول هشت سال دفاع مقدس در جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور یافتند و با انعکاس خبرها و افشای حقایق، جان خویش را فدای آرمان های والای انقلاب شکوهمند اسلامی  کردند.

اینجانب، 17 مرداد روز "خبرنگار" را به خبرنگاران، صاحبان قلم و اندیشه و جامعه ی مطبوعات تبریک می گویم و از خداوند متعال سلامتی و سعادت شما عزیزان را خواستارم.


سید خلف موسوی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خوزستان

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٦ امرداد ،۱۳٩۱

درباره ی «روز خبرنگار» هرچه می دانید بنویسید

    شاهین بیرگانی

البته بر ما دانش آموزان واضح و مبرهن است که خبرنگار چیز(1)، ببخشید، انسان خوبی است و باید باشد.

او زحمت کش است و هر جایی که مامور شود باید برود و اعتراضی هم نکند که البته همیشه هم به خاطر به دست آوردن یک لقمه نان- که از قضا به غفلت هم نمی خورد- می رود و ماموریت خود را انجام می دهد. حتا با هزینه های شخصی و بدون این که از او بپرسند: چه قدر هزینه کرده ای؟ یا او بگوید: چه قدر خرج کرده است...

خبرنگار، انسان شریفی است و دوست دارد حسینی وار زندگی کند و چه بسا که در این راه هم تا اندازه ای موفق می شود؛ اما دلش می خواهد اگر انتقاد سازنده ای هم از سر دلسوزی و به جد یا طنز مطرح می کند، در جاده ی بیابانی مواخذه، تحریم، تنبیه و شکایت و شکایت کشی نیفتد و از او هم نخواهند که مانند چرخ و فلک بچرخد تا آنان هم بچرخند! یا این که دنبال کارمندی بگردد که بیاید و او را با نشان دادن فیش حقوقی از بازداشت برهاند!

برای خبرنگار، اگر چه یک روزی در نظر گرفته اند؛ اما در این روز هم باید، با وسایل نقلیه ای چون اتوبوس و تاکسی- که شیشه های پنجره شان پایین است تا هوای سالم و طبیعی وارد خودرو ها شود- به مراسم برود و در سالن های نه چندان خنک تالارها بنشیند و منتظر مسوولان دعوت شده به آیین ها بماند تا آنان با خودروهای کولردارشان بیایند و برای شان مانند سال های گذشته درباره ی اهمیت اطلاع رسانی و نقش خبرنگار در جامعه سخنرانی کنند!

با این گونه برنامه هایی که برای گرامی داشت روز خبرنگار در نظر گرفته می شود؛ آدم در می ماند که 17 مرداد روز خبرنگار است یا روز مسوولان؟!

البته اگر لطفی هم بنمایند و اجازه بفرمایند که یک خبرنگار یا کلن روزنامه نگاری صحبت کند و حرف مفتی، ببخشید، مفتی بزند، این مجری مراسم است که اجازه ی پرگویی به او نخواهد داد و مدام موی دماغ اش می شود و از او خواهد خواست: مانند قطار سریع السیر و برخی از ما دانش آموزان- که یک خط در میان مشق می نویسیم- حرف اش را زودی بزند یا متن اش را فوری بخواند و تمام کند و برود رد کارش که همانا نشستن در سالن است و گوش دادن به بیانات ارزنده و پر فیض مسوولان اجرایی استان؛ آن هم سالی 365 روز...می گویند: خبرنگاران، مظلوم ترین قشری هستند که برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی جامعه به ویژه مسوولان تلاش می کنند تا آنان هم از نبودها و کمبودها، مشکل ها و معضل های جامعه آگاه تر شوند و هم بیش تر بتوانند با استفاده از هنر خبرنگاران، کارهای انجام شده و در دست اقدام خود را و در حقیقت نیمه ی پر لیوان را برای توسعه و پیشرفت استان به شیوه های مختلف به سمع و بصر مردم برسانند...

اما، نه در این جا و نه در هیچ جای دیگر، بر ما واضح و مبرهن نشده که خبرنگاران، چرا و چه گونه مظلوم شده اند؟! آیا در مظلومیت آنان چیزی یا چند نقطه ای دست و پا داشته است یا این که خودشان خواسته اند مظلوم باشند تا قدر مظلومان ایران و جهان را بهتر بدانند!!

    باز هم بر ما واضح و مبرهن نیست که خبرنگاران یا کلن روزنامه نگاران مظلوم که باید برای رهایی خود و همکاران شان از زیر بار مظلومیت و نیز پیدا کردن جایگاه هایی ارزشمند و والا نزد مسوولان تلاش کنند، به چه منظور دست به اسلحه ی قلم برده اند و هر از چند گاه از طریق رسانه های شان، جوهر خشاب را به سوی هم پرتاب می کنند ؟! که در حقیقت ترکش های آنان به سر و روی خبرنگاران و روزنامه نگارانی اصابت می کند که در این دعوا هیچ کاره اند...

واقعن برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی و خدمت به مردم مظلوم خوزستان- که نه مرفه اند و نه آب و هوای خوبی دارند و نه توان مالی و امکانات مناسبی برای گشت و گذار- باید این گونه خود را به آب و آتش بزنیم و به همدیگر شلیک کنیم؟!

به جای صادقانه نشستن در کنار هم و تلاش برای رفع کمبودها و حل مشکل های هم صنف های مان، در مقابل هم می ایستیم و صف آرایی و لشکر کشی می کنیم و آن وقت هم نام خود را خبرنگار و روزنامه نگار می گذاریم که داریم از هم صنف های مان دفاع می کنیم؟! این است معنا و مفهوم «ن و القلم و مایسطرون؟!»

برای شما تمام «من» هایی که از کنار هم نشستن برای حل مسایل و مشکل های قشر خبرنگار، به منظور داشتن یک تشکیلات منسجم به نام «خانه ی مطبوعات» عاجز هستید و به جای ایجاد وحدت بین خبرنگاران مظلوم- که دارند چوب اختلاف های شما را می خورند- نسبت به عمیق تر کردن دره ی ایجاد شده تلاش می کنید، روز خبرنگار نه وجود دارد و نه معنا می دهد و نه شایسته است که بگوییم مبارک تان باشد...

هر چند که برخی مسوولان عزیز هم تنها در آستانه ی روز خبرنگار خود را متولی خبرنگار می دانند و تصمیم می گیرند که مراسمی برای تجلیل از آنان برگزار کنند یا این که بی خیال شوند که خوش بختانه(!) تا امروز (16 مرداد) مشخص نشده که روز خبرنگار توسط مسوولان در اهواز گرامی داشته می شود یا مانند روز کارمند به باد فراموشی سپرده می شود... 

ببخشید، یادمان رفت به عنوان یک دانش آموز خبرنگار، روز «خبرنگار» را به مسوولان عزیز تبریک بگویم...

1- این «چیز» را آن خدابیامرز روی زبان ما انداخت که پرونده ی سبزش را مدیر جهان در مناظره رو  و خاکستری کرد. متوجه شدید که منظورم کدام «چیز» است؟ یا بگم؟ بگم؟!

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه های توسعه جنوب و قلم امروز و هفته نامه آستانه پارس در خوزستان) و هم مسوول روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . این هم تلفن همراه برای ارایه ی پیشنهاد ها و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :