صاف صادق اهوازی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۳ شهریور ،۱۳۸٧

نبود نشریه‌های تخصصی هیچ لطمه و خدشه‌ای به ادبیات وارد نکرده است

خبرگزاری دانشجویان ایران - اهواز
سرویس: فرهنگ و ادب

حبیب‌الله بهرامی گفت: به جرات عرض می‌کنم که نبود نشریه‌های تخصصی هیچ لطمه و خدشه‌ای به ادبیات استان وارد نکرده است.

این روزنامه‌نگار در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان خاطرنشان کرد: اگرچه چراغ ادبیات استان و کلا کشور در دهه 80 کم فروغ بود؛ اما این مورد به کم کاری نویسندگان برمی‌گردد. گو این که شعر این دهه نیز حرف چندانی برای گفتن نداشته و در وادی درجا سیر می‌کند و آن به اصطلاح سبک‌های من درآوردی و نوع‌آوری‌ها کاذب و حباب مانند که این روزها در وادی اینترنت و بر صفحه‌های نشریه‌ها سبز شده‌اند به زودی زرد می‌شوند و حتی در یادها هم نمی‌مانند!

او ادامه داد: البته بنده جایگاه و وجود نشریه‌های تخصصی را رد نمی‌کنم چون از وسایل پیشرفت هنرْ شعر و قصه هستند اما بستگی دارد که زیر نظر چه اشخاصی مدیریت شوند. اگر در دستان افراد و باندهای رفیق‌باز یک سونگر قرار گیرند، نه تنها مفید به فایده نیستند که مضر هم هستند چراکه سعی می‌کنند جریان‌هایی را که خود درست کرده‌اند، پیش ببرند و از این طریق نیز یک عده را بکوبند. این موارد سو و مضرْ مسبوق به ‌سابقه هستند و من پیش داوری نمی‌کنم.

بهرامی همچنین یادآوری کرد: برای بخش خصوصی و اهالی مطبوعات مقرون به صرفه نیست که نسبت به چاپ و نشر نشریه‌های تخصصی اقدام کنند چراکه در این اوضاع و احوال بد اقتصادیْ کسی پول یامفت ندارد که خوراک ادبیات را تهیه و منتشر کند. متاسفانه خواننده‌ گرسنه و تشنه‌ پولدار نیز به آن صورت وجود ندارد که از این خوان بهره برداری کند؛ اگرچه این خوانْ مالی هم نیست و چیزی به داشته‌های ما اضافه نمی‌کند چراکه از برخی فکرها بسته‌ی افرادی تراوش کرده که یک سونگر و خود بین بوده و هستند.

وی با اشاره به کم‌رنگ بودن صفحه‌های ادبی نشریه‌ها‌ی خوزستان اظهار کرد: برخی از افرادی که دست اندرکار این صفحه‌ها هستند تجربه‌ چندانی ندارند و راه و رسم روزنامه‌نگاری آن هم از نوع ادبی را نمی‌دانند. اینان فکر می‌کنند که با پر کردن یک صفحه شعر هم رسالت ادبی و فرهنگی خود را انجام داده‌اند و هم خوانده شعر جذب می‌کنند. در صورتی که صفحه‌آرایی و استفاده از شعر و مطالب گوناگون که هم خواننده را جذب کند و هم صفحه‌ای زیبا در جلوی دید خوانندگان قرار گیرد یک نوع هنر است که فکر بکر می‌خواهد و مرد کهن و کار هر چغله‌ای نیست!

او در عین حال تاکید کرد: البته برخی از روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌ها کم و بیش به امر توسعه ادب و هنر بها می‌دهند اما کافی نیست و لازم است که در این مورد از افرادی استفاده کنند که هم یک سونگر نباشند و هم اهل این حرفه و فن باشند تا هر گردی را گردو نبینند!

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه های توسعه جنوب و قلم امروز و هفته نامه آستانه پارس در خوزستان) و هم مسوول روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . این هم تلفن همراه برای ارایه ی پیشنهاد ها و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :