صاف صادق اهوازی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٩ امرداد ،۱۳۸٤


 

حبيب‌الله بهرامي اعتقاد دارد ادبيات سفارشي ادبياتي است كه از طرف اشخاص حقيقي يا حقوقي سفارش مي‌شود.

اين شاعر و روزنامه‌نگار كه با خبرنگار ادبي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) ـ منطقه خوزستان ـ گفت و گو مي‌كرد اظهار كرد: « گاهي اشخاص حقيقي يا حقوقي به نويسنده، شاعر و مؤلف موضوعاتي سفارش مي‌دهند تا او در زمينه‌هاي مختلف مثل قصه، شعر، نمايشنامه و فيلمنامه اثر توليد كند. يعني شخص بدون اينكه الهامي گرفته يا متاثر از واقعه‌اي شده باشد سوژه مي‌گيرد تا در آن زمينه بنويسد. بسته به قلم، هوش و استعداد‌ شاعر يا نويسنده شايد آثاري ارايه شود اما مخاطب با آثاري بي‌روح روبه‌رو مي‌شود و احساس مي‌كند اين آثار از دل برنيامده يا بر هنرمند تحميل شده است. در اين نوع آثار مخاطب احساس مي‌كند تصاويري كنار هم چيده شده كه چيزي براي گفتن ندارد. اين آثار، آثار دلچسب و دلنشين و مانايي نيستند. »

بهرامي خاطرنشان كرد: « به ندرت پيش مي‌آيد كه اين قبيل آثار سفارشي بتوانند در ادبيات كشور جريان و تحولي ايجاد كنند. »

به زعم وي: « نويسنده يا شاعر حتما بايد تحت تاثير واقعه‌اي قرار بگيرد يا چيزي او را تكان دهد تا بتواند قلم بزند و كار زيبايي خلق كند؛ به ويژه در زمينه داستان كوتاه،‌ شعر و رمان. شايد بتوان مقاله‌اي به شكل سفارشي نوشت ولي خلق داستان و شعر كاري خلاقه است. »

بهرامي با اشاره به وجود بعضي‌ نهاد‌هاي فرهنگي كه سفارش ادبيات مي‌دهند، ادعا كرد: ‌« كاروان‌هاي راهيان نور عده‌اي را به مناطق جنگي برده و با نشان دادن مزار شهيدان و آثار جنگ از آنها مي‌خواهند شعر و قصه بنويسند. كارهايي كه به اين شكل توليد مي‌شود چون شخص نويسنده در متن جنگ قرار نداشته و خيلي از حوادث و جرياناتي كه اتفاق افتاده و گفت و گوي‌هايي كه بين رزمندگان بوده را نديده حرف‌هاي كليشه‌اي مي‌زنند. بسياري از اين آثار مانا نمي‌شوند و هميشه در حاشيه‌اند. »

انتهاي پيام

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه توسعه جنوب) و هم مشاور مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان در روابط عمومی. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :