صاف صادق اهوازی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٦ فروردین ،۱۳۸۸

ادبیات امروز ایران جایگاه مناسبی در جامعه ندارد

حبیب اله بهرامی شاعر و روزنامه نگار

به باور یک شاعر، ادبیات امروز ایران هنوز به حد قابل قبولی نزد شاعران و نویسندگان و خوانندگان و منتقدان نرسیده و کارنامه موفقی نداشته و ندارد.

حبیب‌الله بهرامی به خبرنگار ایسنا در خوزستان گفت: ادبیات ایران در رسیدن به قله‌های ترقی و پیشرفت حرکتی ایستا و بعضا لاک پشتی داشته و اصولا برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری درست و حسابی و لازم برای ایجاد کار زیربنایی و پایه‌ای برای توسعه فرهنگی، محتوایی و تکنیکی آن انجام نشده و بیشتر کارهای انجام شده باری به هر جهت بوده است.

او تصریح کرد: ادبیات امروز ایران جایگاه مناسبی در جامعه ندارد و با وضعیت به وجود آمده نمی‌توان انتظار داشت که خانم‌های شاعر و نویسنده بتوانند در جایگاه نامناسب ادبیات امروز تاثیری بر ادبیات بگذارند. این را هم تاکید کنم که ادبیات ما در جهان نه نمود دارد و نه بازارش خریداری. البته عده‌ای از خانم‌های نویسنده و کاسبکار! با شگردهای خاص و سواستفاده از احساسات جامعه، به خصوص سوژه‌های آبکی فیلم‌های مبتذل فارسی در پیش از انقلاب و نیز رمان‌های مبتذل، سطح ادبیات را برای عوام آن قدر پایین آورده‌اند که سال‌های سال زمان می‌خواهد که بتوان از این بن بست رهایی یافت.

بهرامی با اشاره به این که غالب آثار زنان در وادی عاشقانه سیر می‌کند و نفس می‌کشد، بیان کرد: بیشتر این آثار ساده و عوام‌پسند هستند. سوژه‌های زنان نویسنده و شاعر حول مسایل اجتماعی و عاشقانه و تجربه‌های کسب کرده و نیز رویاهای دست‌نیافتنی، آمال و آرزوها و تابع احساسات‌شان است و تفاوت‌های بسیاری با آثار مردان دارند. البته در برخی سوژه‌ها نیز شباهت‌هایی بین آثار مردان و زنان دیده می‌شود اما در کل نسبت به آثار مردان از نظر کمی و کیفی پایین‌تراست.

این شاعر با تاکید بر این مطلب که هم‌اکنون شعر کشور وضعیت درست و حسابی و روبه‌راهی ندارد، خاطرنشان کرد: اوضاع اشتیاق شاعران و نویسندگان برای چاپ و نشر کتاب با شمارگان بالا آن هم با توجه به وضعیت بد مالی آن‌ها، بازار توزیع و فروش کتاب و استقبال خوانندگان از این مجموعه‌های ادبی اسفناک و ناامید کننده است و با این اوضاع و احوال متاسفانه بهبود نخواهد یافت. تنها کاری که از دست ما برمی آید خواندن فاتحه‌ای برای وضعیت بد شعر زنان و مردان است و لاغیر!

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه های توسعه جنوب و قلم امروز و هفته نامه آستانه پارس در خوزستان) و هم مسوول روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . این هم تلفن همراه برای ارایه ی پیشنهاد ها و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :