يادداشت روزنامه نگار بسيجی - حبيب اله بهرامی

 

 

 

ویژه گی های استاندار جدید خوزستان<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

استاندار خوزستان- که مدت ها شایعه و یا خبر رفتن اش نقل محافل و مجالس بود ، در روزهای گذشته ، مجبور به استعفا شد.

ازدلایل این استعفا ، یا به عبارت دیگر، شنیدن دستور تغییر خود (استاندار ) توسط وزیر کشور، می توان به مسایل و مشکلاتی که برای استان و مردم و نیز مسوولان آن پیش آمد ، اشاره کرد و نیز آن نارضایتی که نماینده ی محترم ولی فقیه در استان از دستگاه های اجرایی در جلسه با رییس جمهوری ابراز کرد .

در طول دوران زمامداری امیر حیات مقدم استاندار مستعفی خوزستان ، حوادث و اتفاقات ناگواری پیش آمد که به آن ها اشاره ای نمی کنیم که اظهر من الشمس هستند!

از این که جناب استاندار ، تجربه ی مدیریت اجرایی چندانی نداشت وکلن با مسوولیت خطیر استانداری بیگانه بود ، شکی نیست و خودش نیز باید قبول داشته باشد.

دلیل این که مدت های زیادی است ، کشتی معاونت سیاسی امنیتی استانداری سکانداری ندارد و به امان خدا رها شده است ، بر خیلی ها معلوم است.

این که آقای فرخ نژاد معاون سیاسی – امنیتی شما جناب استاندار، استعفا می دهد و از خیر این مسوولیت می گذرد ، را نمی توان نادیده گرفت.

و اما ویژه گی های یک استاندار

نخست ، یک استاندار باید به مردم و اقوام مختلف احترام بگذارد . حرمت همه را نگهدارد و قومیت ها در نزدش عزیز باشند.

دوم ، انسان مهربان وبا عاطفه ای باشد ، تا مردم دوستش داشته باشند و بعد از رفتنش از سمت استانداری ، هماره به یادش باشند و از خدمات ، تلاش و مهربانی ها و دلسوزی هایش به نیکی یاد کنند.

" سعدیا! مرد نکو نام نمیرد هرگز / مرده آن است که نامش به نکویی نبرند"

سوم ، باید مدیر باشد. مدیریت ، ویژه گی مهمی است. باید دیدگاه اجتماعی – اقتصادی داشته باشد.

متاسفانه ، عیب های بیش تر استانداران و دیگر مسوولان این استان ،این بود که  با دید امنیتی - نظامی به خوزستان می نگریستند.

وقتی با این دید و عینک به استان بنگریم ، کارها قفل می شود و فعالیت های اقتصادی و تجاری از رونق می افتد!

تا مدت ها، در همین منطقه ی آزاد اروند ، شرایط امنیتی را مطرح می کردند .

اما وقتی که زمینه برای رونق و توسعه و آبادانی آن فراهم می شود ؛ در میان بهت و حیرت مردم و مسوولان استان و نیز آبادان و خرمشهر ، و در اقدامی ناشیانه ، دست به تعویض مدیر عامل آن می زنند. مدیری که تا کنون در امور اقتصادی و تجاری موفق عمل کرده و راه های کسب مال و منال را برای عده ای خاص بسته و بر اساس قانون عمل کرده است. 

استاندار، باید فرهنگ مردم خوزستان را بشناسد و زمینه های گسترش این فرهنگ را ، با هماهنگی  مسوولان و پیگیری امور ، فراهم کند. تا مردم به همکاری با دولت و دستگاه های اجرایی و خدماتی ، ترغیب و تشویق شوند.

در این خصوص ، اولویت با مسوولان و مدیرانی است که بومی و از اقوام موجود باشند و در انجام امور همه اقوام را یکسان ببینند و ملاکشان برای انتصاب مسوولان تلاشگر، در امور مختلف ، تقوا ، تعهد و تخصص باشد.

در خوزستان ، شخصیت های بزرگی وجود دارد که هر کدام می توانند مدیریت این استان پهناور و ثروتمند ، اما با مردمی محروم را بر عهده بگیرند.

شخصیت هایی که بسیاری از مردم و مسوولان خوزستان آن ها را قبول دارند و برای سپردن مسوولیت به این عزیزان ، از سوی وزیر کشور و نیز رییس جمهوری ، لحظه شماری می کنند.

برای مثال می توان به نام هایی چون : سید جاسم ساعدی و سید احمد آوایی نمایندگان مردم شهرستان های شوش و دزفول ، مهندس علی اصغر ابراهيمی ، فوق ليسانس نفت از دانشگاه کاليفرنيای جنوبی و استاندار ايلام و آذربايجان غربی در چند سال ابتدای انقلاب ، دکتر حسین دلیمی استاد دانشگاه تربیت مدرس تهران – که از مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان بود- و مهندس مقتدایی استاندار اسبق – که عملکردش زبانزد عام و خاص است و مردم هرمزگان نیز از او به نیکی یاد می کنند – اشاره کرد.

افراد نامبرده، ضمن محبوبیت و داشتن پایگاه های مردمی در استان ، با تجربه و تعهدی که دارند ، می توانند کشتی شکسته ی عمران و آبادانی و توسعه ی استان و ایجاد رفاه برای مردم را به سر منزل مقصود برسانند. در این مورد شک نکنید و مطمئن باشید.

/ 0 نظر / 4 بازدید