سياست زندگی يا زندگی سياسی!

 

می دانم از کجا شروع کنم و چه گونه داد سخن سر دهم! به قول معروف ، چیزی که عیان است ، خیلی هم حاجت به بیان است! خب ، به همین خاطر ما می خواهیم شروع به گپ و گفت کنیم. هر چند که گفته باشند : " دوصد گفته چو نیم کردار نیست "

حالا ما می خواهیم از کدام گفته ها سخن بگوییم که شروع کردیم به ضرب المثل آوردن؟!

خودمان که هنوز چیزی نگفته ایم. گفته ایم؟! خب معلومه که نگفته ایم. اما چرا سخنی به گوشمان می رسد که دارد از گرانی حرف می زند. هرچند که ما اعتقادی به گرانی نداریم. البته نه تنها ما نداریم که خیلی ها ندارند. از جناب ریاست محترم جمهوری گرفته تا هیات محترم دولت . البته تر چند ماه پیش سخنگوی محترم دولت، این "الهام" قربانش برم از بیخ و بن گرانی را رد کرد ، اما حالا این عزیزان ، بااصطلاح گرانی را سیاسی می پندارند . البته ترین! باید هم سیاسی بپندارند!! چرا که تا چندی پیش که اصلن و ابدن گرانی نبود ، آن هم از نوع سیاسی اش (!) همه ی ما در کمال خوبی و خوشی و آرامش ،  عشق می کردیم و زندگی. اما نمی دانم که چه طور شد که این طور شد که سر و کله گرانی آن هم از نوع سیاسی اش پیدا شد!!

باور کنید همش زیر سر این آمریکاست. یک چند نقطه های هستند این آمریکایی ها که اون سرشان ناپیداست!

از راهی که آدم فکرش را بکند و نکند بی معرفت ها وارد می شوند تا بتوانند به اهدافشان برسند.

خب ، این اهداف آمریکایی ها چی بوده و هست که یک عمره نه تنها دست از سر ما برنداشته که دست از سر تمام کشور های جهان سوم و چهارم و چند نقطه هم برنداشته اند!؟

ما که به عقل کامل و یا ناقصمان ، نمی رسه . اگر هم رسیده ، شاید حواسمان نبوده و بیشتر دنبال سیاست و این جور چیز ها بوده ایم و خودمان هم خبر نداریم !!

یک بار کسی به ما گیر ندهد و بگوید که شما دستتان با دست کسانی که دنبال گرانی و سیاست و از این جور چیز ها و حرف ها هستند توی یک کاسه و بشقاب است و یا دستهایتان به هم قفل و زنجیر شده است و چند نقطه!

اصلن این حرف ها و چیز ها نه به ما می چسبد - حتا با یک من چسب رازی و ناراضی- و نه توی کت ما می رود. چون به جان شما نباشد ، و نیز نه به جان عزیز خودم ، ما نمی دانیم این سیاست و سیاسی چه چیز است که آمده و به این گرانی چسبیده است. شاید هم گرانی رفته و خودش را به سیاست چسبانده است ! شاید هم گرانی محصول دولت های گذشته است و از این جور چیز ها.

به گمانم که این طور باشد . چرا که در دولت گذشته ، بخصوص درآن هشت سال ، روزنامه های کیهان و جمهوری اسلامی و رسالت و قدس درست و حسابی و توپ از معیشت مردم می نوشتند و چه قدر هم دلسوز بودند. البته اگر حالا چیزی نمی نویسند و حتا از آن هایی که دم از معیشت مردم می زنند ، انتقاد می کنند ، حتمن حق دارند !! جدن که باید به دست اندرکاران این روزنامه ها دست مریزاد گفت و برایشان اسپند دود کرد که از حالا به بعد چشم نخورند! چون در آن هشت سال که هی می گفتند و می گفتند و می گفتند و ما هم هی می خواندیم و می خواندیم و می خواندیم اصلن توی فکر دود کردن اسپند برایشان نبودیم! حتا بعضی از این اصلاح طلبان ایراد میراد هم می گرفتند ! در صورتی که باید می رفتند و یا همان سرجایشان می نشستند و سخنان این نشریات را قاب طلایی می گرفتند و به دیوار جلوی چشمشان می زدند که هماره از یادشان نرود که آن زمان فقط گرانی بود و از سیاست خبری نبود . نه این که از سیاست خبری نبود ، که گرانی دوره ی اصلاحات سیاسی نبود و فقط گرانی بود ! یعنی گرانی خشک و خالی !!

بنابراین نتیجه می گیریم که گرانی ، اگر بدون سیاست باشد مال همان زمان هاست که دمار شهروندان و روستا وندان در آمد!! اگر هم با سیاست همراه باشد ، یعنی سیاسی باشد به این زمان برمی گردد که نتوانسته اثری در شهروندان و روستاوندان بگذارد. اصولن گرانی سیاسی با چند تا شعار درست و حسابی و توپ می شود تبدیلش کرد به ارزانی!! که از قضا تبدیل هم شد و دیگر با بولدوزر هم نمی شود تکانش داد!!

لطفن در رابطه با گوجه و سیب زمینی و پیاز و دیگر اقلام که فکر می کنید گران شده اند و در حقیقت به سیاست آغشته گشته اند حرف و سخنی نگویید که دیگر گوشمان از این چیزهای سیاسی پر است.

عجب آدم هایی پیدا می شوند !! این همه مباحث سیاسی کم بود که رفته اید و اقلام خوراکی مردم را هم سیاسی کرده اید؟!!

خوب شد که ریاست محترم دولت در هنگام ارایه بودجه 86 به مجلس شورای اسلامی با صدایی رسا خطاب به برخی از نمایندگان که می گفتند گوجه کیلویی 3000 تومان فرمود که نزدیک خانه ی ما 1200 تومان است. در غیر این صورت ما که از قضا آب طماطه خور هم هستیم ، فکر می کردیم که 3000 تومان است. البته ما بعد از چند روز که اعلام شد گوجه کیلویی 1200 تومان است ، خودمان خریدیم کیلویی 1000 تومان. حالا نمایندگان چه طور خریدند کیلویی 3000 تومان ، ما بی خبریم.

راستی نمایندگان چرا نرفتند جایی که گوجه کیلویی 1200 تومان بود خرید کنند ؟!

اصلن به فرمایش آن مسوول بزرگوار که فرمود:" گوجه از کالاهای لوکس است و دلیلی ندارد که همه بتوانند استفاده کنند " چرا عمل نمی کنیم؟!

آقایان! گوجه اینک کالایی لوکس و کاملن سیاسی شده است!! و هکذا سیب و پیاز!! لطفن دنبال اقلام و اجناس و کالاهای لوکس و سیاسی نروید !!

راستی من که دو سه روز پیش سیب زمینی خریدم کیلویی 800 تومان سیاسی شده ام ؟!

به گمانم من که توانستم سیب زمینی 800 تومانی بخرم سیاسی شده باشم !! شما چه طور؟ دوست دارید که سیاسی بشوید ؟!!

 اصلن، کسی هست که به ما بگوید : سیاست خوب است یا نه؟

گوجه و سیب زمینی و پیاز خوب هستند یا نه ؟!

گرانی خشک و خالی خوب است یا گرانی سیاسی و سیاست زده ؟!

راستی این ارزانی کجا رفته است ؟! این هم سیاسی شده یا نه ؟!

ای بابا ! این نوشته های ما هم انگاری سیاسی وبوی سیاست گرفته اند !!

برویم دنبال یک لقمه نان تا آن را هم سیاسی نکرده اند !!

/ 3 نظر / 3 بازدید
ميلاد

سلام.... به اولین وبلاگ عاشقانه شهر قشنگ اهواز شما را دعوت می کنم ... ضمنان نظرتون درباره تبادل لینک چیه؟ برای این منظور ابتدا نام وبلاگ مارا درپیوندای خود قرار داده و برای ثبت ومعرفی وبلاگ خوداز طریق پرهوادارترین وبلاگ شهر اهوازدرقسمت نظرات از همین الان اقدام نمایید.. براتون اندازه تمام غزل های حافظ آرزوی موفقیت دارم میلادبرام دعا كن بهش خيلي نياز دارم ID: rooz_shab10.. ..

سعيد مرادی

استاد عزیزم سلام کمکها والطاف شمارا فراموش نخواهم کرد

محسن مرادی

سلام حبیب خان چه خبر .همیشه شاد و سرحال و قبراق باشید