حبیب‌الله بهرامی:

نبود نشریه‌های تخصصی هیچ لطمه و خدشه‌ای به ادبیات وارد نکرده است

خبرگزاری دانشجویان ایران - اهواز
سرویس: فرهنگ و ادب

حبیب‌الله بهرامی گفت: به جرات عرض می‌کنم که نبود نشریه‌های تخصصی هیچ لطمه و خدشه‌ای به ادبیات استان وارد نکرده است.

این روزنامه‌نگار در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان خاطرنشان کرد: اگرچه چراغ ادبیات استان و کلا کشور در دهه 80 کم فروغ بود؛ اما این مورد به کم کاری نویسندگان برمی‌گردد. گو این که شعر این دهه نیز حرف چندانی برای گفتن نداشته و در وادی درجا سیر می‌کند و آن به اصطلاح سبک‌های من درآوردی و نوع‌آوری‌ها کاذب و حباب مانند که این روزها در وادی اینترنت و بر صفحه‌های نشریه‌ها سبز شده‌اند به زودی زرد می‌شوند و حتی در یادها هم نمی‌مانند!

او ادامه داد: البته بنده جایگاه و وجود نشریه‌های تخصصی را رد نمی‌کنم چون از وسایل پیشرفت هنرْ شعر و قصه هستند اما بستگی دارد که زیر نظر چه اشخاصی مدیریت شوند. اگر در دستان افراد و باندهای رفیق‌باز یک سونگر قرار گیرند، نه تنها مفید به فایده نیستند که مضر هم هستند چراکه سعی می‌کنند جریان‌هایی را که خود درست کرده‌اند، پیش ببرند و از این طریق نیز یک عده را بکوبند. این موارد سو و مضرْ مسبوق به ‌سابقه هستند و من پیش داوری نمی‌کنم.

بهرامی همچنین یادآوری کرد: برای بخش خصوصی و اهالی مطبوعات مقرون به صرفه نیست که نسبت به چاپ و نشر نشریه‌های تخصصی اقدام کنند چراکه در این اوضاع و احوال بد اقتصادیْ کسی پول یامفت ندارد که خوراک ادبیات را تهیه و منتشر کند. متاسفانه خواننده‌ گرسنه و تشنه‌ پولدار نیز به آن صورت وجود ندارد که از این خوان بهره برداری کند؛ اگرچه این خوانْ مالی هم نیست و چیزی به داشته‌های ما اضافه نمی‌کند چراکه از برخی فکرها بسته‌ی افرادی تراوش کرده که یک سونگر و خود بین بوده و هستند.

وی با اشاره به کم‌رنگ بودن صفحه‌های ادبی نشریه‌ها‌ی خوزستان اظهار کرد: برخی از افرادی که دست اندرکار این صفحه‌ها هستند تجربه‌ چندانی ندارند و راه و رسم روزنامه‌نگاری آن هم از نوع ادبی را نمی‌دانند. اینان فکر می‌کنند که با پر کردن یک صفحه شعر هم رسالت ادبی و فرهنگی خود را انجام داده‌اند و هم خوانده شعر جذب می‌کنند. در صورتی که صفحه‌آرایی و استفاده از شعر و مطالب گوناگون که هم خواننده را جذب کند و هم صفحه‌ای زیبا در جلوی دید خوانندگان قرار گیرد یک نوع هنر است که فکر بکر می‌خواهد و مرد کهن و کار هر چغله‌ای نیست!

او در عین حال تاکید کرد: البته برخی از روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌ها کم و بیش به امر توسعه ادب و هنر بها می‌دهند اما کافی نیست و لازم است که در این مورد از افرادی استفاده کنند که هم یک سونگر نباشند و هم اهل این حرفه و فن باشند تا هر گردی را گردو نبینند!

/ 1 نظر / 5 بازدید
اناهیتا

سلام وبلاگ جالبی داری در ضمن باید بگم تو که سایت یا وبلاگ داری واز اینترنت استفاده می کنی چرا از سایتت درآمد نداشته باشی یا لااقل هزینه اینترنت که درمی آری - عضو رايگان در سايت و به ازای هر کلیک بازدیدکنندگان سایت شما بر روی تبلیغات 600 ريال درآمد خواهيم داشت. - در قبال معرفي هر نفر به سايت 5000 ریال پورسانت مي گيري به ازای هر کلیک بازدید کنندگان سایتهای شخص دعوت شده، مبلغ 100 ریال به حساب شما اضافه و درآمد ماهیانه و مادم العمر کسب می کنی من که دخترم ترسی ندارم چون من همین که دیدم عضو شدم به نظر من چیزی رو از دست نمیدی http://www.oxinads.com/invitej.php?uid=10743  وبلاگ من هم حتمآ سر بزن http://iceheart3.blogspot.com/ در مورد مطلب VISA GIFT CARD هم بخون که این لینکش http://iceheart3.blogspot.com/2008/08/credit-card-visa-gift-card.html