گفت و گو با ايسنا

 

حبيب‌الله بهرامي:


ادبيات هميشه نقش سازنده‌اي ندارد

 

به باور يك شاعر، ادبيات كهن ما به خاطر غني بودن، تاثير خوبي در زندگي و فرهنگ ما ايرانيان گذاشته است.

حبيب‌الله بهرامي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در خوزستان اظهار كرد:‌ وجود چهره‌هاي برجسته‌اي چون حافظ، سعدي، مولوي، فردوسي، خاقاني و نظامي و آثاري كه از خود بر جاي گذاشته‌اند، هنوز كه هنوز است، راهنماي ما هستند.

وي افزود: البته به طور صددرصد نمي‌توان همه آثار انديشمندان و فرهيختگان را خوب ناميد و از آن‌ها به عنوان چراغ راه امروز و آينده نام برد، چراكه مثلا در "گلستان" سعدي، معلم به تنبيه دانش‌آموز تشويق شده، اما علم جديد اين مساله را رد مي‌كند و مي‌توان گفت كه ادبيات هم مي‌تواند نقش مفيد و سازنده و هم نقش مخرب داشته باشد.

بهرامي خاطرنشان كرد: به عنوان مثال در قرن‌هاي 18 و19 در فرانسه آمار خودكشي افراد بالا رفته بود و علت را بررسي كردند و دريافتند كه كتاب‌هاي آناتول فرانتس در افزايش آمار خودكشي نقش داشته‌اند؛ يعني بيش‌تر افرادي كه خودكشي كرده بودند، به نوعي كتاب‌هاي اين نويسنده فرانسوي را خوانده بودند.

اين شاعر خاطرنشان كرد: البته چنين مواردي در آمريكا نيز ديده شده و نيز مي‌توان به "دن كيشوت" اشاره كرد كه بر اثر خواندن يك‌سري كتاب‌هاي قديمي افكارش عوض مي‌شود و به كوه و بيابان مي‌رود.

وي تصريح كرد:‌ راه برخي از آثار نويسندگان ما به سوي تاريكي و ظلمت است و اين مي‌تواند در افكار نوجوانان و جوانان ما تاثير سو بگذارد كه خوشبختانه در دوران انقلاب اين آثار اجازه انتشار پيدا نكردند؛ هرچند برخي از اين آثار به صورت غيرقانوني در زيرزمين‌ها در حال چاپ و انتشارند.

بهرامي توضيح داد: به هر روي، نقش مفيد و سازنده ادبيات ما تاكنون قابل توجه بوده و اميدواريم اين نقش و تاثير روزبه‌روز بيش‌تر شود. در اين زمينه مي‌توان با شناسايي ساير استعدادها و حمايت از آثار نويسندگان و شاعران، اين نقش را افزون ساخت.

او همچنين ابراز داشت: در اين‌باره لازم است سطح فرهنگ كتاب و كتاب‌خواني را ارتقا بخشيم. برگزاري نمايشگاه‌هاي كتاب و ساخت كتاب‌خانه در جاي‌جاي استان و كشور را افزايش دهيم و زمينه‌هاي حضور نوجوانان و جوانان را در كتاب‌خانه‌ها فراهم كنيم.

بهرامي همچنين عنوان كرد: نقش ادبيات مذهبي در پيروزي انقلاب اسلامي را نمي‌توان ناديده گرفت كه در اين زمينه مي‌توان به كتاب‌هاي دكتر علي شريعتي و شهيد مرتضي مطهري اشاره كرد.

 

/ 0 نظر / 3 بازدید