با حضور آیت ا... شفیعی نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری؛

برترین های نخستین جشنواره سراسری شعر دوست

در اهواز معرفی شدند

روزنامه توسعه جنوب- حبیب اله بهرامی: نخستین جشنواره سراسری شعر دوست روز پنجشنبه  28 اردی بهشت ماه در تالار مهتاب اهواز برگزار شد.

در این جشنواره حسن حائری مدیرکل امور اجتماعی استانداری خوزستان، سرهنگ "سید حسین  سید حقیقی" فرمانده انتظامی شهرستان اهواز،تنی چند از مسوولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و جمعی از شاعران و علاقه مندان به شعر و شاعری از سراسر کشور حضور داشتند.

دیوان حافظ جامع تر از کلیات سعدی و ماندگار تر است

 نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در سخنانی با استناد به آیات و روایات وظیفه ی شاعران را در عصر حاصر خطیر خواند و با اشاره به این نکته که شعر در هر عصر و زبانی وجود داشته است تاکید کرد: ویژه گی هایی که در بخش شعر وجود دارد در دیگر بخش ها نیست.

آیت ا...شفیعی ابتدا به بررسی شعر به معنای خیال پرداخت که در نگاه انسان به تصویر و سپس به لفظ در می آید سپس به تفسیر ابیاتی از شعر حافظ پرداخت و به نقل از پیامبر اکرم برخی اشعار را حکمت ذکر کرد و در مورد شاعران عصر جاهلیت گفت: شاعران عصر جاهلیت هر سال به مکه می آمدند و شعرهای ناب خود را ارایه می دادند و به مناقصه می گذاشتند و بهترین ها را نیز به دیوار کعبه نصب می کردند که نام اشعار به معلقات سبعه معروف شد.

وی افزود: معلقات سبعه سال های زیادی بر دیوارهای کعبه آویخته بود به گونه ای که چهره درخشان آن ها بر اثر گرد و غبار تیره و تار شده بود و کسی قادر نبود که از آن اشعار فصیح‏تر و بلیغ‏تر بیاورد تا اینکه پیامبر اسلام ظهور کرد و آیاتی به نام قرآن از جانب خدای توانا آورد. بعضی از فصحاء معروف عرب مانند لبید، شاعر مشهور، همین که آیات شریفه قرآن را شنید، پس از کاوش کامل و پی بردن به عظمت قرآن، به دین مقدس اسلام مشرف شد و به خاطر احترام به قرآن مجید، برای همیشه شعر گفتن را ترک نمود.

 وی سپس به بررسی اشعار حافظ و سعدی پرداخت و گفت: سعدی استاد اخلاق و حکمت است و به گفته ی مرحوم فروغی سعدی به زبان امروزصحبت می کرد؛ با این حال دیوان حافظ جامع تر از کلیات سعدی و ماندگار تر است. چون حافظ با ذوق عرفانی و حکمت متعالی استفاده ی هنری کرده است که هیچ گاه هم تمام شدنی نیست.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: لازم است عالم شعر در عصر جدید متشکل شود. ما شاعرانی داریم که خوب شعر می گویند اما شعر خوب نمی گویند. شاعران با استعدادی هم هستند که سطح شعرشان پایین است که می باید با تشکیل کلاس های آموزش نقد و بررسی شعر پر و بال بگیرند تا دریابند که ادبیات ما چه قدر متعالی است.

خوزستان استان ادبیات خیز است

 سخنران دیگر این جشنواره مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان بود که در سخنانی ضمن قدردانی از تلاش های دست اندرکاران جشنواره از جمله هیات داوران تاکید کرد: خوش بختانه خوزستان نه تنها استان زرخیز و نفتخیز است که استان ادبیات خیز است. شاید به عمر تمدن ایران به ویژه تمدن تشیع، خوزستان نقش برجسته ای در ادبیات دینی و آیینی و تاریخ ایران و تمدن ایرانی دارد که می توان به شاعران بزرگی هم چون دعبل خزایی،  ابونواس اهوازی و علی ابن مهزیار اهوازی و قیصر امین پور اشاره کرد.

حجت الاسلام والمسلمین لطف اله سپهر به حضور شاعران جوان خوزستانی در محضر رهبر معظم انقلاب در آیین های شعر خوانی- که بخشی از توانمندی های ادبیات خوزستان را ارایه می کنند- اشاره کرد و از برگزاری 25 کنگره بین المللی، ملی، منطقه ای، استانی و محلی و فولکلوریک در استان و رسیدن 18 هزار قطعه شعر به این کنگره ها خبر داد.

 وی با اشاره به جشنواره شعر دوست گفت: در میان جشنواره های استان جای خالی جشنواره ی دوست مشهود بود که ان شاا... پیشنهاد دهنده ی این جشنواره مورد تقدیر و تشویق ویژه قرار خواهد گرفت.

وی خواستار تغییر زمان برگزاری جشنواره در ماه های رمضان، شعبان یا رجب و نیز بین المللی شدن آن در سال های آینده و نیز ثبت در تقویم فرهنگی هنری استان شد. وی همچنین خواستار برخورد با رییسان اداره های فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان هایی شد که در این جشنواره حضور نیافته اند.

حاج آقا سپهر در ادامه ی سخنان اش خواستار همکاری دانشگاه ها و حوزه های علمیه برای ارتقای فضای معنوی و مبانی اعتقادی جشنواره و نیز افزایش زمان برگزاری آن شد و اظهار امیدواری کرد: محتوای شعر جشنواره دوست قوی تر و آثار برتر امسال در کتابی چاپ شوند و جشنواره برای همیشه ماندگار شود و سطح جوایز نیز بالاتر رود.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان همچنین یاد و خاطره ی سردبیر و مدیرمسوول هفته نامه بهار سبز " حاج حسین زراعتکار و همسرش زهره افتخاری را- که در سانحه ی رانندگی جان به جان آفرین تسلیم کردند- گرامی داشت.

در ادامه آیین اختتامیه، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اهواز در سخنانی گزارشی از نحوه ی برگزاری جشنواره ارایه کرد.

 مسعود وصلتی گفت: جرقه ی برگزاری جشنواره شعر دوست از زمستان سال گذشته زده شد و همه بر آن شدند که جایگاه شعر خوانی برای حضرت دوست و باری تعالی باید گرامی داشته شود و حرکتی در این راه صورت گیرد که به همت انجمن شعر اهواز فراخوان زده شد و 1400 شعر از 200 شاعر به دبیرخانه جشنواره رسید که 12 نفر به عنوان برتر و شایسته تقدیر توسط هیات داوران انتخاب شدند.

 گزارش خبرنگار ما حاکی است: در برنامه های صبح و بعدازظهر این جشنواره عده ای از شاعران به شعر خوانی پرداختند و اجرای موسیقی توسط نبی صاکی از دیگر بحش های متنوع جشنواره بود.

در آیین اختتامیه ی جشنواره وقتی که "سلمان یدالهی" شاعر و مجری مجرب و مسلط پشت تریبون قرار گرفت و شعری خواند و "محمد جواد شاهمرادی" از تهران را برای قرایت شعر فرا خواند؛ او آمد و ندا داد:" شمع روشن نکن که نورانی است مجلس شعر خوانی ام امشب/ از زمین و زمانه پنهان نیست هیجان نهانی ام امشب" ولی سرکار خانم "حسنا محمد زاده" از کاشان آمد و گفت:" شاعر نور حی علا عشق با قلم های عاشق نوازت/ آسمان و زمین را بگنجان گوشه ی دفتر نیمه بازت" اما "محسن اکبر زاده" از استان فارس از "شب گفت و هزار گردش ماه و ضمانت زهر و رضایت او"

 قاسم آهنین جان شاعر و منتقد خوزستانی هم وقتی پشت تریبون رفت در سخنانی گفت: وقتی جشنواره ای برای خداوند است معنوی ترین است. شعر گفتن برای خداوند بزرگ ترین چالشی است که یک شاعر در آن وارد می شود.

وی سپس چنین خواند:" چون خطاب آمد چه جای گفت و گو/ سر من شد آدمی من سر او" اما سرکار خانم"معصومه سادات شاکری" از نیشابور از حرف هایی کوچک و بزرگ و سخت ناشنیدنی گفت که از سر نیاز با خدایش می زند/ و "رضا نیکوکار"از رشت آمد و از نسیم های پشت شیشه سرود و از یاکریم ها و تاکید کرد:"چیز جدیدی نیست غم شاعرانم/ نام تو بوده روی لبم از قدیم ها"

استاد هرمز علی پور هم در این جشنواره شعر سپیدی جهان را از مجموعه شعر سپیدی جهان خواند:" سپیدی جهان کجاست و / سپیدی آب ها را که دیده است/ از تو می پرسم دوست/ وقتی شاعران به یک نگاه می گریند/ پس کی می رسد سپیدی جهان/ تا گل به چهره انسان درنگ کند/ تا این همه کودکان/ به گورها نگاه نیفکنند/ و این بهار که پشت در رسیده است/ مرا نخواهد دید/ که چون به دیده ام نگاه کنی ای دوست/ انبوه خلقت آدمی پیداست"

این گزارش حاکی است: حسن ختام جشنواره، قرایت بیانیه داوران بود که توسط حبیب پیام خوانده شد و سپس اسامی برترین های شعر دوست به شرح ذیل خوانده شدند و هدایای خود را از دستان حاج آقا سپهر، سرهنگ حقیقی، استادان محمد شیدا، هرمز علی پور، سلیمان هرمزی و حائری، عزیزی، چنانی و شکرریز دریافت کردند.

معرفی برترین های نخستین جشنواره سراسری شعر دوست

در بخش کلاسیک رضا نیکوکار از رشت ، مقام اول را به دست آورد، مصطفی توفیقی از مشهد در سکوی دوم جای گرفت و حسنی محمدزاده از کاشان ومحمد جواد شاهمرادی از تهران به طور مشترک مقام سوم را از آن خود کردند.

همچنین از سرکار خانم زهرا شعبانی از هندیجان و مهدی علی بلندی از همدان تقدیر شد.

 در بخش آزاد محسن اکبر زاده از شیراز مقام نخست را کسب کرد. معصومه سادات شاکری از نیشابور در جایگاه دوم ایستاد و افسانه سلطانی از آبادان و فاطمه معصومی از یاسوج به طور مشترک جایزه های رتبه سوم را دریافت کردند . سرکار خانم عفت خادمی و مریم عمار لو از نیشابور نیز مورد تقدیر قرار گرفتند.

شایان گفتن است: هرمز علی پور، محمد بقالان، افسانه نجومی، مهدی مرادی و حبیب پیام به عنوان هیات داوران جشنواره انجام وظیفه کردند. همچنین از تلاش های بهمن ساکی، علیرضا شکرریز، فردین کوراوند، کامران عالیان، داود رضا کاظمی و عبدالرسول سعادت قدردانی شد.

* درحاشیه:

- به گفته ی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اهواز قرار بود "آثار در هر دو بخش مجزا (سنتی-آزاد) ارزیابی و در دو گروه سنی زیر 18 سال و بالای 18 سال مورد داوری قرار گیرند" اما آثار کلیه ی شاعران تنها در دو بخش سنتی و آزاد مورد داوری قرار گرفتند و از انتخاب گروه زیر 18 سال خبری نبود. این در حالی بود که شاعران این گروه هم فرم مخصوص پر کردند و هم رونوشت شناسنامه های شان را به دبیرخانه ی جشنواره فرستادند.

لازم است مسوولان مربوط در این خصوص پاسخ گو باشند. چرا که حق گروه نوجوان نادیده گرفته شده است!

- در این جشنواره تنها دو شاعر بانوی خوزستانی به مرحله نهایی رسیدند که اولی مقام سوم را به دست آورد و دیگری شایسته ی تقدیر شناخته شد و 10 نفر دیگر از رشت و مشهد و کاشان و تهران و نیشابور و یاسوج و شیراز و همدان بودند.

/ 0 نظر / 25 بازدید