مدیر عامل پتروشیمی مسجدسلیمان در همایش بررسی راه های توسعه این شهرستان:

هیچ دلیلی ندارد مسجدسلیمان فقیر باشد

گاز مسجدسلیمان در پتروشیمی ماهشهر دو هزار شغل

ایجادمی کند اما در مسجدسلیمان مردم را می کشد!


مسجدسلیمان-کیوان علاسوند: مدیر عامل پتروشیمی مسجدسلیمان تصریح کرد: هیچ دلیلی ندارد مسجدسلیمان فقیر باشد؛ اما اگر امروز این چنین است، ناشی از ضعف، کوتاهی و کم کاری امثال بنده است و نباید ایراد گرفت که دولت به این منطقه توجه ندارد .

به گزارش خبرنگار ما، دکتر داودی در همایش بررسی راه های توسعه مسجدسلیمان- که با حضور جمعی از نخبگان و پیشکسوتان، استادان دانشگاه ها و برخی از مدیران کل ادارات، سرداران سپاه، علاقه مندان و دوستداران این شهر در سالن سینما هلال در منطقه نمره یک برگزار شد- در سخنانی ضمن تشکر از افرادی که با همت و تلاش در صدد اثبات علاقه خود به مسجدسلیمان هستند گفت: در این مملکت هر نقطه ای که آباد شده نخبگان و فرزندان دلسوز منطقه زمینه ی آبادانی را فراهم کرده اند. اگر مسجدسلیمان پیشرفتی نکرده بی عرضگی امثال من داوودی است که ضعیف بوده ایم.


دکتر داودی ادامه داد: نفت رو به اتمام است و آینده ایران وابسته به گاز است و ما در طول دویست سال آینده می توانیم بر روی منابع گاز حساب کنیم.

وی افزود: ایران بزرگ ترین منبع ذخایر گاز دنیا را دارد؛ ولی چرا مسجدسلیمان که این ثروت عظیم را دارد توسعه نیافته است؟!

دکتر داودی با اشاره به درآمد 750 میلیارد دلاری تولید پتروشیمی دنیا گفت: 22 میلیارد از این مبلغ سهم ایران است . ایران 18 درصد گاز دنیا را در اختیار دارد و مسجدسلیمان بر روی چندین مخزن بزرگ گازی است که اگر بعضی ها اجازه دهند ذخایر زیر پای خودمان زمینه ی آبادانی و اشتغال را در شهر فراهم خواهد کرد.

مدیر عامل پتروشیمی مسجدسلیمان ادامه داد: اگر امروز این همه به هم ریختگی و خرابی در شهر وجود دارد به دلیل نبود منابع مالی است که خدمات رسانی را دچار مشکل کرده است. حال اگر عوارض پتروشیمی و آلومینیوم و غیره به شهردار تزریق شود قطعا در ساخت پارک ها ، فضاهای سبز، تفریگاه ها ، جدول کاری و بلوار ها و غیره شاهد رشد چشمگیری خواهیم بود و این خود زمینه ی آبادانی را در شهر فراهم می آورد. همچنین اشتغال بیش از ده هزار نفر در پتروشیمی درآمد پایداری برای خانواده ها به وجود خواهد آورد و موجب رونق کسب و کار در شهر خواهد شد.


دکتر داودی افزود: به دنبال تبدیل منطقه زیلایی به منطقه ی ویژه ی اقتصادی هستیم و در همین راستا و با هدف رونق هرچه بیش تر منطقه بخشی از اراضی پتروشیمی در منطقه ی زیلایی را در اختیار آلومینیوم قرار دادیم تا کار این کارخانه هم به سرانجام برسد.

وی در ادامه به مشکل های پیش روی این طرح ها هم اشاره کرد و گفت: اگر به دنبال ایجاد شغل در شهر هستیم باید فرودگاه داشته باشیم. جاده درست کنیم. باید راه آهن و هتل بسازیم تا بتوانیم سرمایه گذار را برای آمدن به این منطقه و سرمایه گذاری در این آب و خاک تشویق کنیم.

 وی تصریح کرد :جاده فعلی مسجدسلیمان به اهواز برای جابه جایی وسایل و ابزار مورد نیاز پتروشیمی بسیار نامساعد است و کار ما را دچار مشکل می کند. ما برای انتقال تجهیزات به این منطقه با دردسرهای فراوانی روبه رو خواهیم شد. این در حالی است که چهار باند کردن این مسیر امری ضروری است.

دکتر داودی گفت : گاز مسجدسلیمان در پتروشیمی ماهشهر 2000 شغل ایجاد کرده اما همین گاز در مسجدسلیمان مردم را می کشد! با کدام منطق گاز این شهر 300 کیلومتر آن طرف تر پتروشیمی رازی ماهشهر را راه اندازی می کند ولی خودمان از آن بی بهره ایم؟!

 وی افزود: باید مطالبات مان را تا حصول نتیجه پیگیری کنیم به خصوص مسوولان که باید با تلاش و جدیت پیگیر مطالبات باشند. بنده قول می دهم هیچ گاه وارد سیاست نشوم و سیاسی حرف نزنم و تمام توان و انرژی خود را صرف کمک به توسعه مسجدسلیمان کنم. زیرا معتقدم: برای مسجدسلیمان باید کار کرد تا عقب ماندگی ها جبران شود.

وی افزود: مصوبه ای در دولت در بحث راه آهن وجود دارد که منطقه ی زیلایی به راه آهن کشور متصل می کند. این مهم باید با جدیت توسط نماینده شهرستان، فرماندار و دیگر مسوولان پیگیری شود. ما در مسجدسلیمان نفت و گاز داریم، آب و برق داریم، نزدیک بنادر هستیم و این ها در مکان یابی ایجاد یک صنعت، به عنوان عناصر طلایی شناخته می شوند. این امکانات می تواند منطقه ی زیلایی را تبدیل به منطقه ویژه ی اقتصادی کند که در آن صورت سرمایه به این مسیر سوق داده خواهد شد و زمینه ی آبادانی فراهم می شود.

مدیر عامل پتروشیمی مسجدسلیمان تشریح کرد : فاینانس 740 میلیون دلاری پتروشیمی نهایی شده و به زودی پیمانکار خارجی در محل ساخت پتروشیمی مستقر می شود و کار را شروع خواهد کرد اما در این بیان بحث فرودگاه و راه آهن دو موضوع  بسیار ضروری است و بنده به عنوان مدیر عامل پتروشیمی حاضرم روزانه 50 درصد از بلیت هواپیما را خریداری و برای چندین ماه آن را پیش خرید کنم تا در خصوص پرواز مشکلی وجود نداشته باشد.

وی در خاتمه گفت: مزیت ساخت کارخانه هایی نظیر پتروشیمی و آلومینیوم در مسجدسلیمان این است که به دلیل شرایط جغرافیایی مسجدسلیمان و مرتفع بودن این منطقه، کارخانه ها و تاسیسات دچار فرسودگی نمی شوند و از بین نمی روند و این مزیت را ماهشهر و عسلویه ندارند و بنده معتقدم: این شرایط برای تبدیل این منطقه به یک منطقه ویژه اقتصادی بسیار ارزشمند است. امیدوارم پتروشیمی و آلومینیوم بتوانند تحولات چشمگیری را در منطقه رقم بزنند.

* انجمن دوستداران مسجدسلیمان دنبال سیاسی کاری نیست

سپس استاد دانشگاه شهید چمران اهواز، انجمن دوستداران مسجدسلیمان را تشکلی برای پیگیری مطالبات مردم این شهر برشمرد و افزود : ما به دنبال حل مشکل مردم و پیگیری خواسته ها و تقاضاهای آن ها با ایجاد ارتباط و تعامل با مدیران کل در استان و دیگر مسوولان کشور هستیم و این انجمن هیچ گاه به دنبال سیاسی کاری نیست.

دکتر مجید نبی پور افزود: ما دسته بندی ها و جناح های سیاسی را می دانیم ولی نمی خواهیم زیر هیچ پرچم سیاسی و دنباله رو هیچ شخصیت سیاسی باشیم. بنده معتقدم: بقای انجمن و دوستاران مسجدسلیمان در دخالت نکردن در دسته بندی های سیاسی و همچنین اجازه ندادن به ترویج طایفه گری در داخل انجمن است اما در این انجمن به روی همه کسانی که مسجدسلیمان را دوست دارند باز است. حتا اگر مسجدسلیمانی نباشند ما می خواهیم این انجمن عمر طولانی داشته باشد به همین سبب حول مطامع سیاسی هیچ شخص یا گروهی نخواهیم بود و اگر کسانی به نیت سیاسی کردن انجمن قصد ورود به آن را دارند تقاضا دارم جلو نیایند و خودشان را به زحمت نیندازند.

دکتر نبی پور که دارای مدرک دکترای کشاورزی از انگلستان است گفت : ما نمی توانیم همه مردم را در پتروشیمی، آلومینیوم یا در نفت و گاز مشغول به کار کنیم. باید جایگاه غیر صنعت را هم تعریف کنیم. بنابراین باید به دنبال دیگر مشاغل پایدار هم برویم که به نظرم با توجه به تحقیقات علمی اینجانب، این منطقه در بخش کشاورزی دارای استعدادهای بالقوه ای است و می توانیم در این بخش با برنامه رو به جلو حرکت کنیم .

استاد دانشکاه شهید چمران اهواز ادامه داد: قبل از انقلاب 52 درصد مردم روستا نشین و 48 درصد شهرنشین بودند اما هم اکنون این نسبت به 25 درصد روستایی و 75 درصد شهری تغییر یافته است . یعنی این که کشاورزی را رها کرده ایم. باید پس از مکان یابی استعدادهای مسجدسلیمان برنامه ریزی کنیم که به نظرم بخش کشاورزی یکی از این موارد مستعد است.

عضو انجمن دوستداران مسجدسلیمان گفت : در تحقیقات صورت گرفته هر سال در بارندگی ها نزدیک به یک صد میلیون مترمکعب آب در حوالی مسجدسلیمان هدر می رود که می توان با ساخت سد در مسیرهای مختلف و جلوگیری از هدر رفت آب آن را در بخش های مختلف از جمله پرورش ماهی، تبدیل اراضی دیم به آبی، ساخت سایت های گردشگری و غیره مورد استفاده قرار دهیم که هم زمینه اشتغال پایدار را فراهم می سازد و هم کمک شایانی به رونق و آبادانی منطقه می کند. یا با استفاده از بخشی از آب پشت دو سد مسجدسلیمان می توان هم در بخش شیلات و پرورش ماهی ورود کرد و هم می توان تپه ها را با استفاده از این آب تبدیل به جنگل های زیبا کرد.

وی افزود : پتانسیل کشاورزی در این منطقه بالا بوده و کافی است با برنامه ریزی اصولی و مدون این ظرفیت عظیم و بالقوه را تبدیل به فعل کنیم تا ضمن شکوفایی بخش کشاورزی، توسعه و عمران منطقه را فراهم کنیم.

دکتر نبی پور در پایان از مسوولان اداره کل تعاون و کار و امور اجتماعی و آموزش و پرورش مسجدسلیمان خواست تا با برگزاری کلاس های آموزشی و تربیت نیروی کار در حوضه پتروشیمی و آلومینیوم زمینه استخدام نیروی متخصص در این دو کارخانه عظیم را فراهم آورند و چنانچه این مهم صورت نپذیرد باتوجه به نیاز جذب نیروی متخصص غیر بومی معضل بیکاری جوانان مسجدسلیمان همچنان باقی خواهد ماند.

* لزوم انسجام و وحدت میان قوم بزرگ بختیاری

در ادامه معاون پشتیبانی فرودگاه اهواز در سخنانی از انسجام و وحدت میان قوم بزرگ بختیاری به عنوان یکی از کلیدی ترین راه های پیشرفت و توسعه ی این قوم نام برد و خواستار همدلی و همکاری میان همه ی دوستداران مسجدسلیمان برای محرومیت زدایی از این منطقه شد.

سرکار خانم سهرابی افزود : در بخش فرودگاه مسجدسلیمان تلاش های مهندس صفاری و نیز جدیت و پیگیری های دکتر مقتدایی استاندار خوزستان بسیار ستودنی و قابل تقدیر است. افرادی در این خصوص تلاش کردند و زحمت کشیدند که هیچ وقت نام آن ها در بوق و کرنا نخواهد بود.

در ادامه سردار کریمپور فرمانده ی گردان مسلمان در دوران دفاع مقدس در سخنانی خواستار تشکیل یک کمیته ی ویژه در انجمن برای پیگیری مشکل ها و رایزنی با مسوولان برای حل آن ها شد.

اسماعیل فرهادیان مدیر عامل اسبق شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان که کارشناس این امور هست، سخنران بعدی بود.

سوار نژاد مدیر کل اسبق فنی حرفه ای غرب تهران که از فرهنگیان بازنشسته ی مسجدسلیمان است هم تغییر در تفکر و رفتن به سمت تفکر توسعه ای را از راه های توسعه مسجدسلیمان برشمرد.

* پیگیری طرح ساخت جاده میان بر اهواز مسجدسلیمان

پروفسور امید علی شهنی کرم زاده از مفاخر علمی کشور هم در سخنانی اولویت اصلی انجمن را پیگیری طرح ساخت جاده میان بر اهواز مسجدسلیمان با استفاده از یک تیم کارشناسی و بررسی کامل شرایط این جاده بر شمرد و افزود: در تلاش هستیم هر دو مسیر دوراهی هفتگل- نفت سفید تا سه راه دانشگاه و دوراهی هفتگل- نفت سفید تا تمبی را به وسیله ی یک تیم کاملا کارشناس مورد بررسی قرار دهیم و مزایا و معایب هر دو مسیر را بدون هیچ سیاسی کاری و جانب داری به گوش مسوولان برسانیم.

در پایان یک دست لباس امدادگر از سوی حسنوند رییس هلال احمر مسجدسلیمان به پروفسور امید علی شهنی کرمزاده اهدا شد.

* درحاشیه:

- نماهنگی از ابتدای پیدایش نفت در مسجدسلیمان و وضع نامناسب عمران شهری و مشکل های مردم این شهر با صدای امید محمودی خواننده ی جوان مسجدسلیمانی بر روی پرده ی سالن همایش، نمایش داده شد.

- در حین برگزاری مراسم فرم های عضویت در انجمن و نظرسنجی پیرامون چگونگی برگزاری هرچه بهتر همایش های آینده در بین حاضران در سالن توزیع شد.

- در ابتدای آیین و پس از تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید، پروفسور امیدعلی شهنی کرمزاده به حاضران در سالن خیرمقدم و خوشامد گفت.

- کیوان لطفی مجری توانمند سیمای خوزستان که اهل هفتگل است به عنوان مجری برنامه حضور داشت.

- عطا بهادری فرهیخته ی مسجدسلیمانی به مناسبت درگذشت بانوی شعر ایران "سیمین بهبهانی " یکی از اشعار این شاعر گران قدر را به یاد وی سرود.  

- علی رغم اطلاع رسانی گسترده در نشریات استانی و فضای مجازی و ارسال پیامک ، استقبال چندان مناسبی از این همایش صورت نگرفت. همایشی در این سطح با حضور نخبگان و شخصیت های برجسته علمی کشور مورد توجه نماینده شهرستان ، فرماندار، امام جمعه و دیگر رییسان ادارات قرار نگرفت. این که چرا ما چنین برنامه هایی که می توانند به دلیل حضور افراد نخبه و تحصیل کرده خروجی مناسبی برای شهر مسجدسلیمان داشته باشد را جدی نمی گیریم و برای آن اهمیت قایل نمی شویم پرسشی است که باید پاسخی منطقی برای آن پیدا کنیم . متاسفانه غیر از رییسان هلال احمر  و بنیاد شهید و سه تن از اعضای شورای اسلامی شهر مسجدسلیمان دیگر مسولان ادارات از این همایش استقبال نکردند. یقینا اگر نماینده، فرماندار و امام جمعه شهرستان در این همایش حضور داشتند، رییسان ادارات حداقل برای نشان دادن خودشان هم که شده در این سالن همایش حضور می یافتند.

/ 0 نظر / 71 بازدید