درباره ی حبیب اله بهرامی؛

حبیب اله بهرامی " شهنی" کیست؟

حبیب اله بهرامی ، بچه ی نفتون مسجدسلیمان و جوانی 55 (!)ساله است با معدنی از انرژی بالقوه . مدت زیادی ست که در حال  بالفعل درآوردن انرژی معدنی اش است که خوشبختانه تمام شدنی هم نیست!

 درخت زندگی این بسیجی نویسنده ، منتقد ، شاعر ، طنزپرداز ، روزنامه نگار و تعاونگر، در طول بیش از 30 سال قدم  و قلم زنی ، شکوفه ها و میوه های ثمر بخش و ارزشمندی داده است که 3 شکوفه آفتابی آن در خانه ، با نام های "شقایق" ، "شبنم" و "شاهین" به زندگی اش روشنا بخشیده اند.

آن بزرگ(!) تا کنون در مشاغل بسیار و متنوعی ، کار و فعالیت و نیز خود را تحمیل و از هیچ تلاشی نیز دریغ نکرده است.

از کار در شرکت نورد و لوله اهواز از ابتدای پیروزی انقلاب گرفته و حضور در جبهه های جنگ تا کار در ستاد بازسازی ، معلم حق التدریسی ، خبرنگاری ، روزنامه نگاری و تعاونگری .

بهرامی مدت 30 سال است که وارد حرفه ی نویسندگی ، شاعری ، خبرنگاری و روزنامه نگاری شده و به علت عاشقی یا دیوانگی ! توان دست شستن و یا دل کندن از این دریای مواج و نا آرام را ندارد.

از سال 1367 تا کنون نیز مسوولیت روابط عمومی مرکز گسترش خدمات تولیدی عمرانی خوزستان که در سال 1370 به اداره کل تعاون خوزستان تغییر نام یافت را بر عهده گرفته و هنوز هم در وادی روابط عمومی به انجام روابط خصوصی ! مشغول است .

او ، در دهه های 60 ، 70 و 80 با رسانه های جمعی  بسیاری همکاری داشته است که می توان به روزنامه های اطلاعات ، سلام ، جهان اسلام ، همشهری ، رسالت ، کار و کارگر ، خبر بین الملل  و نشریات اطلاعات هفتگی ، جوانان ، دنیای ورزش ، البرز ، گزارش هفته و نشریات محلی خوزستان مانند : فجر (کارون) ، ندای جنوب ، روزان ، فرهنگ جنوب ، آیین زندگی ، به سوی خوشبختی ، نسیم خوزستان ، کیمیای ایران و آنزان اشاره کرد.

مدت یک سال سردبیر هفته نامه ندای جنوب بود. یک سال سردبیر روزنامه روزان و مدت 9 سال دبیر سرویس ادبی و اجتماعی هفته نامه فجر که سه سالی است با نام کارون در سراسر کشور توزیع می شود.

همچنین در سال های  76 و 77 در روزنامه بین المللی خبر، مدت 16 ماه به صورت روزانه ، ستون " زیر ذره بین خبر" را با مطالب طنز انتقادی ، سیاه می کرد !

بهرامی تا کنون ، با بیش از 50 نام مستعار از قبیل " بچه نفتون " ، صاف صادق اهوازی " ، " پاپتی " ، " گالش پوش " ، " دل تنگ زاده" ، " آب به چاله ریز" ، " بی بی سی اهوازی " " شیر حبیب " ، " لک لیوه " ، " کاکانبو " ، " نیم رو " ، مش حی ولا و ... در مطبوعات قلم زده و بیش از 10 مجموعه داستان ، شعر و طنز با سوژه های دفاع مقدس ، اجتماعی و سیاسی آماده چاپ دارد-که فقط توانسته یم مجموعه شعر دفاع مقدس با نام "عاشقانه های جنوبی" را چاپ و روانه ی بازار کتاب کند. و چنانچه در مواجهه با مشکلات مالی پیروز شود دیگر مجموعه های شعر و داستان و طنز خود راروانه ی سینه ی چاپ خواهد کرد. البته فکر کنم این مورد به وقت گل نی برگردد!

از سوی دیگر در جشنواره های مطبوعات کشوری و استانی مقام ها و جوایز عر ، ببخشید ، ارزنده ای را درو کرده  اما در امور زندگی و کاری ، نتوانسته آب از آب تکان دهد!

در مهر ماه سال 1384 با برگزاری آیین نکوداشتی در شهرستان مسجدسلیمان ، از 25 سال فعالیت های فرهنگی آن حقیر یا آن بزرگ! که از سوی فرمانداری و نیز اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه مطبوعات این شهرستان برگزار شد تجلیل به عمل آمد که گزارش آن از تلویزیون خوزستان پخش و در مطبوعات کشوری و استانی نیز چاپ شد. مرحبا به سیمای خوزستان . اگر یک کار خوب داشته باشد این سیمای استانی ، آن هم پخش آیین تجلیل از شیر حبیب ا... بهرامی است .

این عاشق یا دیوانه ی مطبوعات ، به اندازه ی قله ی "اورست" علم و تجربه و چند نقطه دارد !

از جمله ، دو مدرک کاردانی و کارشناسی روابط عمومی از مرکز آموزش مدیریت دولتی تهران ، در دهه ی 70 ، در کشوی میز دارد . آن هم با گذراندن 210 ساعت دوره های روابط عمومی و با کسب بالاترین نمره که جون می دهند برای بایگانی و خاک خوردن !

همچنین ، یک دوره روزنامه نگاری فشرده در سال 67 در روزنامه ی اطلاعات تهران گذراند .  بهرامی ، مدت هاست که وارد مرحله پیشکسوتی مطبوعات شده  و شاگردان زیادی را هم تربیت کرده  که ان شاا... در کارشان مثل خود او! موفق باشند.

وبلاگ های ، بچه نفتون ، آب به چاله ریز ، صاف صادق اهوازی ،  تعاونگران ، نماز و روزنامه نگار از بهرامی در حال فعالیت و به روز شدن هستند. اما فعال ترین آن ها تعاونگران و نیز بچه نفتون است که در پرشین بلاگ ، روی ماه شب چهارده را کم کرده اند !  به این وبلاگ ها می توان از لیست پیوندهای وبلاگ تعاونگران وارد شد.

تمام نوشته های وبلاگ های بهرامی بجز "تعاونگران" حاصل تجربه ، تفکر ، تعقل ، تدبر و چند نقطه ی ! اوست. هر چند که در "تعاونگران" نیز به کسانی که از بخش تعاونی انتقاد غیرسازنده می کنند ، می تازد و با نوشته هایش حال گیری می کند!

 کافی است به وبلاگ های او بروید و از عطر مشک لذت ببرید. هر چند که عطار نباید از مشک بگوید! اما حبیب ا... بهرامی که عطار نیست . خب ، حالا این بهرامی کیست ؟!

/ 0 نظر / 4 بازدید