گفت و گو

حبیب‌الله بهرامی:
ادبیات در اینترنت می‌تواند جهانی شود

سرویس: فرهنگ و ادب
1387/03/22
06-11-2008
13:33:07
8703-00635: کد خبر

خبرگزاری دانشجویان ایران - اهواز
سرویس: فرهنگ و ادب

به گفته یک شاعر و روزنامه‌نگار، با ظهور پدیده‌ای به نام اینترنت و امکان ارتباط سریع و آسان مردم با یکدیگر نویسندگان و شاعران احساس کردند که از طریق ایجاد سایت‌ها و وبلاگ‌ها بهتر می‌توانند نوشته‌ها، سروده‌ها و در کل آثار خود را رد و بدل کنند و دیدیم که از آن زمان تاکنون پایگاه ها و مجله‌های اینترنتی قابل توجهی به وجود آمدند و طرفداران زیادی نیز پیدا کردند.

حبیب‌الله بهرامی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از خوزستان خاطرنشان کرد: کافی است شما با دسترسی به اینترنت به سایت‌ها و وبلاگ‌هایی که به مطالب ادبی می‌پردازند مراجعه کنید تا ضمن یافتن نیازها ادبی خود ذایقه‌تان را نیز شیرین یا تلخ کنید!

او با بیان این که اصولا هر نویسنده، شاعر و علاقه‌مند به مسایل ادبی ذایقه‌ای دارد، اظهار کرد: امروزه گرایش و ذایقه خیلی‌ها به ویژه هنرمندان و ادیبان و علاقه‌مندان به امور ادبی و هنری ، به سمت و سوی مجله‌ها و پایگاه های اینترتی رفته است چرا که این سایت‌ها به بسیاری از خواسته‌ها و نیازهای روحی و حتا جسمی مشتاقان پاسخ می‌گویند. بیش ترانسان‌ها راحت طلبند و دوست دارند با کم‌ترین تلاش نیازهای روحی و مطالعاتی خود را برطرف کنند که امروزه مهم‌ترین آن همین وب سایت‌ها و مجله‌های ادبی اینترنتی است.

بهرامی عنوان کرد: خوش‌بختانه بیش‌تر افرادی که این سایت‌ها و مجله‌های ادبی را راه‌اندازی و اداره می‌کنند نویسندگان و شاعران توانمند و با استعدادی هستند. حتی برخی از آن‌ها در صفحه‌های ادبی نشریات دست دارند و آثارشان جزو ادبیات معاصر است. در کلن مطالب این پایگاه‌ها و مجله‌ها خارج از ادبیات معاصر نیست بلکه جزو ادبیات معاصر و از نوع اینترنتی است. مطئنا این نوع ادبیات می‌تواند مرزها را طی کند و حتی جهانی شود چراکه دسترسی همه علاقه‌مندان و ادیبان از سراسر جهان به این نوع ادبیات اینترنتی به راحتی امکان‌پذیر است.

این شاعر با تاکید بر این مطلب که بیش‌تر مطالب درج شده در سایت‌ها و مجله‌های ادبی و نیز وبلاگ‌ها تفاوت چندانی با مطالب درج شده در نشریه‌های مکتوب ندارند، تصریح کرد: به لحاظ این که نویسندگان و شاعران در این سایت‌ها مشمول ممیزی قرارنمی‌گیرند دست و فکرشان باز و راحت‌تر و بی دردسر می‌توانند حرف‌ها و درد دل‌های خود را منعکس کنند.

او در همین زمینه افزود: در حقیقت رسانه‌های مجازی زمینه و امکان بیش‌تری برای شاعران و نویسندگان فراهم می‌آورند تا بتوانند خلاقیت و استعداد‌های خود را به منصه ظهور برسانند و این یک نوع امتیازی است که با ظهور اینترنت برای خیلی‌ها فراهم شده است. پس باید قدر این موهبت را دانست و از آن به طور شایسته و انسانی و به بهترین نحو استفاده کرد. به گونه‌ای که مورد استفاده دیگران نیز باشد.

بهرامی در مورد جایگاه سایت‌ها ادبی اینترنتی در ایران نزد مخاطبان ادبیات اظهار کرد: همین که مخاطبان ادبیات به این سایت‌ها رو کرده‌اند و اقبال نشان داده‌اند ، ارزشمند است و باید از دست اندرکاران این سایت‌ها قدردانی کرد؛ هر چند که این تلاشگران به این امید که مورد تعریف و تمجید مخاطبانشان قرار گیرند وارد دنیای مجازی ادبیات نشده‌اند.

به باور این شاعر و رروزنامه‌نگار، اصولا هیچ شاعر و ادیبی خود به تنهایی نمی‌تواند نیاز ادبی خود را فراهم کند و لازم است که ضمن مطالعه آثار ادبی با نظرهای شاعران و نویسندگان معاصر نیز آشنا شود و مطالب خود را برای بررسی و نقد مورد ارزیابی دیگران قرار دهد تا با نقاط قوت و ضعف‌های نوشته‌های خود آشنا شود .

وی گفت: خوشبختانه رسانه‌های مجازی چنین فرصت‌هایی را به وجود آورده‌ا

/ 0 نظر / 3 بازدید