حبیب‌الله بهرامی :

برای آفرینش مضمون‌های تازه زبان هنجار باید فراهنجار شود

یک شاعر گفت: برای آفرینش مضمون‌های تازه و بدیع زبان هنجار و روزمره باید برجسته و فراهنجار شود.

حبیب‌الله بهرامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان اظهار کرد: ادبیات معاصر خواهی نخواهی به اوضاع و احوال زمان و شرایط حاکم بر جهان و کشور و جامعه و زندگی چشم دوخته است و در تلاش است که با اعتلای لفظ و نکته‌یابی و همراه با تخیل و تمثیل تشخیص و نیز همراه با حادثه و نیز صنعت حسن تعلیل مضمون‌های بکر و تازه‌ای بیافریند که از سویی کلیشه‌ای نباشند و از سوی دیگر جذاب و تاثیرگذار باشند.

وی با اشاره به این مطلب که مضمون‌سازی و یافتن نکات ظریف و باریک در سرایش شعر یکی از ویژگی‌های ناب شاعران مجرب است، افزود: اگر شعر از خانه دل با صفا و ساده‌ خود نیز بیرون رود و شاعر را به وادی سنگ و کلوخ مضمون‌های عجیب و غریب و تصورهای مبهم و پیچیده و درهم تنیده و گره خورده‌ای ببرد که حتی با دندان عقل هم این گره‌ها گشوده نشود، ره به جایی نخواهد برد و شعر شاعر خاصیتی نخواهد داشت و همچون سنگی بی‌مصرف در گوشه‌ای خاک خواهد خورد.

او ادامه داد: از سوی دیگر در ادبیات معاصر همواره نکته‌سنجی، نکته‌گویی و مضمون‌های تازه و بکر که معمولا به گل‌ها و گلوله‌های جنگ، صلح، عشق، عرفان، سیاست، اجتماع و فرهنگ چشم دوخته‌اند وجود دارد چراکه شاعر از کلام غیرمستقیم که به چاشنی حادثه هیجان، شور و التهاب مجهز باشد، استفاده می‌کند تا نفوذ کلام خود را بیش‌تر کند.

بهرامی معتقد است: یک شاعر واقعی و خلاق و مستعد هیچ‌گاه روی ادبیات و مضمون‌های گذشته پا نمی‌گذارد. در عوض با الهام و نگاه به این مضمون‌ها است که سعی در کشف مضمون‌های تازه دارد؛ مضمون‌هایی که تاکنون به دست نیامده و به چشم و گوش هم نرسیده است. البته نه مضمون‌هایی که لفظ از کلام فصیح بی‌نصیب است و از بلاغت زبان نیز تهی و از سویی مبالغه‌آمیز و خالی از نکته‌سنجی، نکته‌یابی و نازک‌بینی است.

این شاعر خاطرنشان کرد: در ادبیات معاصر زبان هنجار و روزمره و کلیشه‌ای گذشتگان باید به زبانی نو برجسته و فراهنجار تبدیل شوند تا مضمون‌های بدیع، زیبا، جذاب و دل‌نشین آفریده شود.

/ 2 نظر / 17 بازدید
سحر

در حوالی شب پرسه میزدیم و از درز پنجره های کوچک ستارگان قطره قطره نور میچکد. "نجوای چند سایه زیر سپیدار و خیابانهای خالی از سلام و تبسمهای تلخ شب......." صدای شب فقط همین بود سکوت" ما از این جاده گذشتیم و هزاران هزار خاطره ره اورد این جاده هاست. بی انکه بدانم این همه بغض گره بسته در گلویم از چیست؟؟؟؟ غبار پیراهنم را میتکانم ......... تموم زندگیم لبریز میشه از حسرت سلام عزیز..روزت بخير مهربون.. كلبه قشنگت ديدم.دوست داشتي با قدمهاي سبزت كلبه منم مزين كن[گل].راستي پايين نظرات لينك آموزش فال قهوه و تعميرات خودرو رو هم گذاشتم دوست دارم نظرت در مورد اين لينكها هم بدونم.... .اميدوارم اين رفت و آمدها ادامه داشته باشه منتظرتم مهربونم. [بغل][گل][گل][بغل]

پاتوق ادبی

از آنجا که پاتوق ادبی یک وبلاگ جهت ارائه و نقد داستان است، از تمامی دوستانی که مایل به ارائه اثر در پاتوق ادبی هستند، با شرایط زیر دعوت به همکاری می شود. دوستان می توانند آثار خود را به patoghe@gmail.com ارسال نمایند. 1. نام و آدرس وبلاگ نویسنده در زیر اثر درج شده باشد. به طوری که در به روزرسانی، به همان صورت در پایین داستان درج شود. 2. اثر خود را برای نقد ارسال کرده باشید و نقد دوستان را پذیرا باشید. زیرا نداشتن روحیه انتقاد پذیری و احساس شکست خوردگی بعد از خواندن نقدها، بزرگترین آفت برای نویسندگان نوقلم و حتی حرفه ای است. 3. پاتوق دوستان و همراهان خود را برای نقد داستان شما، مطلع می کند. اما دوستان شما را به طور کامل نمی شناسد. بنابراین درخواست ما از کسی که داستانش روی پاتوق درج شده این است که حداقل بیست نفر از دوستان خود را در هر سطحی که هستند، برای خواندن داستانشان از طریق کامنت روی وبلاگشان خبر نماید. پاتوق ادبی به طور منظم بعد از هر به روز رسانی از طریق ای میل خبررسانی اش را انجام می دهد. http://plits.persianblog.ir patoghe@gmail.com هیئت دبیره پاتوق ادبی.