بچه نفتون تقدیم می کند:

راه کارهای اساسی برای گذراندناوقات فراغت جوانان!


البت تا وقتی کهبعضی از مراکز آموزشی و ماموزشی! و هکذا فرنگی ، ببخشید، فرهنگی، مثل تلویزویزک یا صدا و سیمای خودمان و نیز دشمن های دوست نما در ماهواره های مختلف فعالیت دارند، فکر نکنم جوانان و نوجوانان نیاز مبرمی به راهکارهای ما داشته باشند، اما درنهایت ، این مراکز آموزشی ( به جز صدا و سیما) که معلوم نیست آموزشی اند یا ماموزشی! اگرتعطیل شدند، خیل جوانان و نوجوانان با معضلی به نام اوقات فراغت و نحوه پر کردن این اوقات مواجه می‌شوند که نیازست ما از همین تریبون راهکارها و چند نقطه‌های خودمان را ارایه دهیم تا هر کس به فراخور حال یا هال یا هر چیزی دیگری که دوست داشت، عمل کند. کی به کیه! (جلوتر این کی به کیه را گفتم که ممکن است در پایان مطلب یادم برود. هر چند که نیازی به بگم بگم نیست که چیزی که عیان است چه حاجتس به بیانس؟!

از ابتدای تولد آدم و حوا و هکذا عالم، مبحث جوان مطرح بود تا اینکه به زمان حال رسید و جوان بودن قشر عظیمی از جمعیت جامعه و نقش آن‌ها در پیشبرد اهداف مورد نظر، هات شد و هر دستگاهی هم مطابق با ذوق و سلیقه و عشقس، برنامه‌ها، وظایف، اهداف و چند نقطه‌هایش را برای این قشر سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی کرد و به مورد اجرا گذاشت یا به وادی خرمن حواله داد!

البت، ما فعلن کاری به اهداف، وظایف و برنامه‌های کاری دستگاه‌های مختلف- که با جوانان سر و کار دارند یا خواهند داشت و بالعکس- نداریم و برنامه‌های خود را به شرح زیر پی می‌گیریم که مفید به فایده س:

1- تهیه گریس یا واکس یا به عبارت بهتر، ژل موی سر به اندازه‌ی کافی و توزیع بین قشرهای مختلف جوان، نوجوان و حتی پیرمردان!

2- تهیه عینک‌های آفتابی از جمله «ریبن» (البته اصلی اش گران است و در توان مالی مسوولان خیلی خدمتگزار نیست. (ضمنن اگر از اختلاسگران 3 هزار میلیارد تومانی کمک بگیرند، توان شان بالا می رود!!) بنابراین بهتر است که «ریبون» تقلبی 4- 5 هزار تومانی! برای هر جوان و نوجوان تهیه و تقدیم آن ها کنند تا اشعه‌ی طلایی خورشید چشمان این عزیزان را در هنگام دید زدن در خیابان‌ها اذیت نکنس(!) هر چند که این عینک های دو سه هزارتومانی دمار چشم ها را در می آورند؛ اما از قدیم و ندیم هم خوش تیپی بهتر از ضعیف شدن چشم بوده ست!!

3- پوشیدن لباس‌های گل و منگولی از جمله شلوارهای لی بدون خشتک و سابیده شده با سنگ پا برای خوش تیپ شدن و کسب احساس خوش تیپی و اعتماد به نفس و چند نقطه، بسیار بسیار لازم ست. به ویژه هنگام تماشای ویترین رنگارنگ مغازه ها آن هم در حالت زاویه ی 90 درجه!!

4- استفاده از آخرین متدها یا روش‌های وارداتی برای برطرف کردن کمبود‌ها از جمله در زمینه‌ی اصلاح موی سر به شکل تاج خروسی یا به طریقی که موجب تعجب خارجی ها و خنده ی خودمان شود! پوشیدن لباس های اجق- وجق، گذاشتن پا زلفی، ریش‌های بند کفشی یا بزی یا گذاشتن سبیل‌های هیلتری یا بند کفشی و چند نقطه! هر چند که خود یک جوان می تواند شیوه‌های مختلف را روی موها و سبیل و ریش یا صورت خود ابداع و طراحی کند تا موجب انگشت به دماغ، ببخشید انگشت به دهان خارجکی را فراهم کنیم!

5- خلوت کردن خیابان‌های پر رفت و آمد کلان شهرها از جمله خیابان های سلمان فارسی- کیانپارس- زیتون کارمندی اهواز برای عبور و مرور جوانان و نوجوانان یا ایستادن در مکان‌های مختلف و ورانداز کردن همه جا! به گونه‌ای که چشم شان حسابی خسته شود تا شباهنگام راحت‌تر خوابشان ببرد! هر چند که بعضی‌ها شبانه گشت و گذارشان شروع می‌شود تا اوقات فراغت خود را نحو احسن پر کنند!!

6- افزایش تعداد کافی شاپ‌ها، کافی نت‌ها و کافه گلاسه‌های لوکس!! و مراکز این چنینی برای درآغوش گرفتن جوانان و خوردن و نوشیدن ساندویچ، پیتزا، چای، شیر، قهوه، نسکافه، بستنی و چند نقطه و تکاندن جیب های خود! هر چند که همشهری های ما اهل این ولخرجی نیستند!

7- نمایش فیلم‌های مهیج برای کشاندن نوجوانان و جوانان به سالن‌های سینما برای خالی کردن انرژی هسته‌ای، ببخشید، انرژی بدنی. (چرا که انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست ولی انرژی بدنی نیاز به خالی کردن دارد!)

البته می‌توان به روش مختلف از جمله زدن کف یا دست، سوت و هکذا کشیدن هورا، خنده و سردادن قهقهه و چند نقطه و نیز خوردن تخمه، آجیل و انداختن پوست تخمه در کف سالن یا به سمت تماشاچیان جلویی! اقدام کرد. کی به کیه!

خب، این موارد بیشتر خاص پسران بود. هر چند که بعضی از دختران نیز امروزه این موارد را انجام می‌دهند که جا دارد از آن‌ها نیز تشکر و قدردانی کنیم(!)

اما، دخترانی که نیاز دارند تا خودی نشان دهند و در معرض دید قرار گیرند، پیشنهاد نمی دهیم که چه کنند و چه نکنند. چرا که خودشان بهتر از ما می دانند! هر چند که بعضی وقت‌ها دخترانی را می‌بینیم که اگر شاخ در بیاوریم نباید تعجب کنیم! چرا که انگاری چیزهای عجیب و غریب دارد جا می‌افتد! حالا کک کسی می‌گزد یا نمی‌گزد، کاری نداریم و وارد معقولات نمی شویم!

می‌خواستم پیش نهاد میش نهادی ندهم اما برای خالی نبودن یا نماندن عریضه و این که فردا پس فردا دختران طرفدار یا عاشق مدهای اروپایی نگویند:" ما را چرا فراموش کردید؟" موردی را در زیر می‌آورم که فکر کنم بیش تر مورد پسند غیر خودی ها قرار بگیرد.

از آن جا که این روزها و نیز از دیروزها و پریروزها استفاده از موهای مدل مرغ و خروسی، طوطی و کلاغی و نیز لباس‌های برمودایی، بورکینافاسویی و آفریقایی از جمله مانتوی کوتاه (یعنی پوشیدن مانتوهای خواهران کوچک تر) و هکذا مانتوهای بلند(مانتوهای خواهران بزرگ تر)- که کار پاکبانان شهرداری را برای رفت و روب خیابان ها راحت می کند- شلوارهای جین یا لی و دم پاچه پاکتی و نیز کوتاه، چسبان و لوله تفنگی (شلوارهای خواهران کوچک تر خانواده!) مد شده و استفاده از روسری‌ها و شال های کوتاه و نیز بلند! و از همه مهم تر، نپوشیدن جوراب و یا پوشیدن جوراب‌های 10 سانتی! یا ساق کوتاه! جزو مدهای دمده است، پیشنهاد می دهم که این عاشقان مدهای اروپایی و آمریکایی به جای پوشیدن مانتوهای کوتاه، از پیراهن‌های مردانه و زنانه استفاده کنند؛ که هم مد شب است و هم روز! البته اگر دیدید پیراهن های برخی مردان که روی شلوارشان قرار گرفته بسیار بلندتر و گشادتر از مانتوهای کوتاه برخی عاشقان مد است، تعجب نکنید که باز هم مد است!!

راستی! پوشیدن لباس‌های کوتاه و تنگ و آلاگارسون کردن دیگر خیلی مد است و چشم خارجی ها را نابینا می کند!!

راستی! کسی هست ما را که از کوزه شکسته نوشابه می خوریم راهنمایی کند! تا ما هم به این سمت و سو کشیده شویم و حالی ببریم(!)

به گمانم معرفی مد روز و شب، تا همین جا کافی م باشد و بهتر آن است که خود جوانان ونوجوانان هم قدری برای پر کردن اوقات فراغت خود زحمت بکشند و سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی کنند. گیریم که ما نبودیم، پس این جوانان عزیز چه گونه می خواهند اوقات فراغت خود را پر کنند؛ ها؟!

حبیب اله بهرامی

/ 0 نظر / 42 بازدید