حبیب اله بهرامی ، شاعر و نویسنده خوزستانی:

هنر می‌تواند درس‌های زندگی را در مکتب دین بارور سازد
 
با هنر می‌توان درس‌های زندگی را در مکتب دین و معنویات آموخت و بارور ساخت، اما نمی‌توان ساختارهای دینی و معنوی را اصلاح کرد. ساختارهای دینی و معنوی، ریشه‌های اصلی دیانت و جوهر دینی هستند که تغییرناپذیرند.
 
«حبیب الله بهرامی»، شاعر و نویسنده خوزستانی، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) شعبه خوزستان، اظهار کرد: قرآن، کلید هدایت و آگاهی انسان‌هاست. هنر نیز هدیه‌ی خداوند به انسان‌هاست.
 
وی گفت: نویسندگان، شاعران و هنرمندان عاشق باید با جان و دل وارد اقیانوس زندگی‌ساز کلام خداوند شوند و توشه‌هایی از آن برای خود و جوامع فراهم آورند و به منصه‌ی ظهور برسانند.
 
بهرامی افزود: به عنوان مثال تولید سریال‌های «یوسف پیامبر» و «اصحاب کهف» نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای جهان نیز مورد توجه قرار گرفت.
 
این نویسنده خوزستانی ادامه داد: برای استفاده از موضوعات قرآنی و خلق یک اثر هنری خوب و شایسته، نیاز به زمان، مطالعه و تحقیق بسیار است.
 
وی گفت: متاسفانه در این میان تعداد نویسندگانی که هم پژوهشگر باشند و هم محقق، به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسند. از این تعداد نویسنده نیز چند نفر به سراغ سوژه‌های قرآنی می‌روند تا آثار خوب هنری و ادبی خلق کنند؟
 
بهرامی تاکید کرد: در وضعیت کنونی نیازمند هنرمندان و ادیبانی هستیم که عاشق سوژه‌های قرآنی باشند و غم نان و آب هم نداشته باشند تا با خیال راحت و آسودگی خاطر بتوانند به اهداف بزرگ و متعالی خود و جامعه‌ی قرآنی دست یابند، حتی اگر در این راه سال‌‌ها وقت بگذارند.
 
وی گفت: مسئولان دست ‌اندرکار باید زمینه و شرایط لازم را برای نویسندگان و کسانی که توانایی ورود به این عرصه را دارند، اما به عللی نتوانسته‌اند هنر و ذوق خود را ارایه و بروز دهند، فراهم کرده و مورد حمایت مالی و معنوی جدی خود قرار دهند.
 
این هنرمند خوزستانی با تاکید بر این‌که مانعی در داستان نویسی و خلق آثار هنری بر پایه تعالیم قرآنی وجود ندارد، گفت: قرآن منبعی عظیم و سرشار از تعالیم و آموزه‌های اسلامی و انسانی و کلید هدایت و آگاهی انسان‌هاست.
 
وی افزود: کسانی که از آموزه‌های قرآنی بهره ببرند و سرلوحه کارها و آثار خود قرار دهند، هیچ‌گاه ره به خطا و بلا نمی‌برند. تعالیم قرآنی باید با شیوه ناب هنری و ادبی به مردم ارایه شود تا حالت شعاری و دستوری نداشته باشد و بهتر بتوان در این وادی به صراط مستقیم رفت و به سر منزل مقصود رسید.
 
بهرامی در خصوص این‌که می‌توان قرآن را سرفصل و منشا خلق آثار هنری قرار داد، گفت: قرآن، خورشید هدایت و آگاهی انسان‌ها و رهایی آنان از جمود فکری و قرار گرفتن در آفتاب هستی‌بخش تعالیم دینی و انسانی آن است و محدودیتی برای استفاده از این منبع عظیم و سرشار وجود ندارد.
 
وی گفت: قرآن به مانند آفتابی است که از دل تابناک خورشید عالم‌تاب بر کره زمین می‌تابد و گرمای هستی‌بخش خود را بر دل و جان جهان و جهانیان می‌نشاند و زندگی می‌بخشد و تمام شدنی نیست.
 
کلام خداوند نیز که در کتاب قرآن متجلی شده است، تمام ناشدنی و ابدی است و تا بشر هست این کلام هم می‌تواند در قالب آثار ادبی و هنری و به شیوه‌های نو، جذاب، متفکرانه و زیبا ارایه شود. بهرامی افزود: نمی‌توان میزانی برای استفاده از قرآن مجید تعیین کرد. از تمام سوره‌های قرآن می‌توان آثاری شایسته و ارزشمند پدید آورد که تا ابد‌الدهر در اذهان باقی بماند.
 
وی گفت: هنر، هدیه‌ی خداوند به انسان‌ است تا در جاده تاریک به روشنایی برسند و با کلید آن که هنر است قفل زندگی را بگشایند. هنر اگر با عشق و عرفان همراه باشد، به معبود خویش می‌رسد.
 
نویسنده خوزستانی، افزود: نظام جمهوری اسلامی با بهره‌گیری از ساختارهای مدنی مورد وفاق عموم که در واقع از دستاوردهای مثبت تمدن بشری است، تلاش کرده تا روح معنویت را که از تعالیم دین نشأت می‌گیرد، به عنوان ارزش‌های مورد قبول انسان در جامعه حاکم نماید.
 
وی گفت: ما امروزه می‌توانیم با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری لازم و نیز دعوت از نویسندگان، شاعران و هنرمندان دلسوز و مردمی و حمایت از آنان، به خلق آثار ادبی و هنری مفید و سازنده دست بزنیم، آن هم با الهام از تعالیم و آموزه‌های قرآنی، تا روز به روز، سطح و محتوای معنویات جامعه، غنی‌تر شود.
/ 0 نظر / 22 بازدید