حبیب‌اله بهرامی:

سدهایی جلوی شکوفایی استعداد ها و بروز خلاقیت‌ها را گرفته است!

حبیب‌اله بهرامی گفت: اصولا خوراک ادبیات، رویدادها و تحولاتی است که در جامعه به وقوع می‌پیوندد. ادبیات، هوایی است که همه آحاد جامعه را به نفس کشیدن وامی‌دارد.

این شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار به خبرنگار ایسنا در خوزستان گفت: هوای ادبیات را باید سالم نگاه داشت تا جامعه بتواند در هوای پاک تنفس و زندگی کند؛ هوایی که همه جا می‌چرخد و بر زندگی‌های تلخ و شیرین ما تاثیر می‌گذارد و از آن متاثر می‌شود.

بهرامی بیان کرد: نه تنها ادبیات دهه 80 ما که بیش‌تر ادبیات جهان بی‌تاثیر از تحولات و اتفاقات و جریان‌های جاری و روزمره و نیز برنامه‌ریزی شده و خودجوش نیست و نخواهد بود. البته آثار نویسندگان و شاعران ما کم‌تر تحت تاثیر تحولات اطراف خود بوده مگر این که انجمن‌ها و کانون‌های بخش دولتی و خصوصی با انتشار فراخوان‌های ادبی و اهدای انواع جایزه نویسندگان و شاعران را به تلاش و تکاپو وادارند و در نتیجه آثاری کوششی و نه جوششی متولد شود که مطمئنا این آثار در جامعه ماندگار نخواهند شد و خیلی زود گرد فراموشی بر آن‌ها خواهد نشست و در نهایت از بین خواهند رفت.

وی با اشاره به ادبیات دهه 80 اظهار کرد: ادبیاتی که در این دهه متولد شد چندان عمیق و از دل برآمده نبود و از نطر کمی و کیفی نیز در حدی نبود که بتواند روی مخاطب تحصیل کرده و روشنفکر و حتی باسواد تاثیر بگذارد چراکه از جایگاه و پایگاه درست و حسابی برخوردار نبود و نویسندگان و شاعران آن نیز خیلی کم درد سرودن و نوشتن داشتند. وقتی که ادیب ما از نوشته خود متاثر نمی‌شود و هر از گاهی نیز آن را قبول ندارد و یا نمی‌داند که چه و برای که نوشته است، انتظار دارید که چنین نوشته‌ها و سروده‌هایی روی دیگران تاثیر بگذارند!؟

این نویسنده، در پاسخ به این پرسش که آیا اثر برجسته‌ای در این دهه خلق شده است، جواب داد: از نطر من اثر برجسته ادبی که بتواند روی بخش زیادی از جامعه تاثیر بگذارد نه تنها در این دهه که در دهه‌های 60 و 70 نیز خلق نشده و شاید هم خلق نشود. البته سوژه‌های خوبی برای خلق آثار برجسته در کشور وجود دارد اما بسیاری از نویسندگان ما به علت فقر مالی توانایی چاپ کتاب ندارند.

بهرامی در همین باره ادامه داد: بها دادن به یک مشت نویسنده و شاعر دولتی تهرانی که دیگر به پایان خط رسیده و حرفی برای گفتن ندارند، همچنین حمایت نکردن از نویسندگان شهرستانی که جز خدا کسی را ندارند و از سویی ممیزی موجود، شمارگان پایین، پخش نامناسب و بالا بودن قیمت کتاب و پایین بودن سرانه مطالعه در کشور از دیگر سدهایی است که جلوی شکوفایی استعداد و بروز خلاقیت‌ها و خلق آثار برجسته را گرفته است اما هنوز ناامید نیستیم و امیدواریم روزی دست امثال ما هم به خرمای بر نخیل برسد!

/ 0 نظر / 19 بازدید