مدارس و ادارات اهواز بعد از شروع فعالیت تعطیل شدند؛

گرد و غبار مسوولان استان را دیر بیدار کرد!

بیدار شوید! گرد و غبار آمده است...

دستگاه های مسوول با این همه تجهیزات پیشرفته چه گونه نمی توانند وضعیت آلودگی هوا را پیش بینی کنند؟!


ادارات شهرستان اهواز یک ساعت بعد از تعطیلی مدارس و پس از شروع فعالیت کارمندان، تعطیل شدند!

صبح روز یک شنبه 21 اسفند ماه شهروندان اهوازی بعد از بیرون زدن از خانه متوجه گرد و غبار غلیظی شدند که خورشید را بی رنگ کرده و هوای شهر را در بر گرفته بود و به نفس شهروندان زخم می زد. این در حالی بود که هیچ دستگاه مسوول و نیز رسانه های اطلاع رسانی تا ساعت 15: 07 صبح اطلاعی از تعطیلی مدارس و نیز دستگاه های دولتی نداشتند.

جالب این جا بود که یکی از کارشناسان یکی از 5 دستگاه  مسوول با وضعیت گرد و غبار در خوزستان در ساعت 7 صبح که گرد و غبار آسمان شهر را به سینه کشیده بود؛ از تعطیلی مدارس اطلاعی نداشت و به خبرنگار ما گفت: "فرمانداری اهواز مسوول تصمیم گیری در خصوص تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و ادارات است و تا کنون نیز خبری از دستگاه های اطلاع رسانی اعلام نشده است."

این در حالی بود که به گفته ی مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان، در ساعت 5 صبح یک شنبه آلودگی هوای اهواز یک هزار و 90 میکروگرم بر مترمکعب ( 7 برابر حد مجاز آلودگی) و آبادان نیز یک هزار و 735 میکروگرم بر مترمکعب (11 برابر حد مجاز آلودگی) به ثبت رسید.

همچنین یک شهروند مطلع اهوازی از درج خبر تعطیلی مدارس نوبت صبح و دانشگاه‌های شهر اهواز در ساعت 07:17:44 در خبرگزاری ایسنای خوزستان خبر داد و گفت: "بر اساس اطلاعیه‌ای که از سوی استانداری خوزستان صادر شده است، همه مدارس شهر اهواز در سه مقطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان در نوبت صبح و دانشگاه ها تعطیل هستند."

احمدی از فعالیت ادارات و بانک‌های اهواز و دیگر شهرستان‌های استان در این روز خبر داد و افزود: "رادیو اهواز مرتب از فعالیت ادارات و بانک های اهواز و تعطیل نبودن آن ها خبر می دهد و با پلیس راه نیز صحبت می کند. در حالی که لازم است با جناب فرماندار یا استاندار به گفت و گو بنشیند."

این شهروند اهوازی که خبرهای رسانه های جمعی استان را پیگیری می کند از تعطیلی ادارات شهرستان های اهواز 68 دقیقه بعد از تعطیلی مدارس و دانشگاه ها خبر داد و گفت: "در خبری که ساعت 08:25:12روی خروجی خبرگزاری ایسنای خوزستان رفته است؛ از تعطیلی ادارات اهواز سخن گفته شده است." در این خبر آمده است: "پیرو اطلاعیه‌ی استانداری خوزستان، ادارات شهرستان اهواز تعطیل شده‌است. پیش از این همه مدارس شهر اهواز در سه مقطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان در نوبت صبح و دانشگاه ها تعطیل اعلام شدند."

وی افزود: "استانداری خوزستان در حالی ادارات اهواز را تعطیل اعلام می کند که کارمندان بیش از یک ساعت بر سر کار خود حاضر شده اند!"

وی توضیح داد: "دستگاه های مسوول از جمله هواشناسایی که پیش بینی وضعیت هوا را بر عهده دارد، محیط زیست که مسوول اعلام غلظت آلودگی است، بهداشت که مسوول اعلام اثر غلظت هوا بر سلامتی شهروندان است و استانداری و فرمانداری ها که مسوولیت تصمیم گیری در خصوص تعطیلی یا عدم تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و ادارات اهواز و دیگر شهرستان های استان را بر عهده دارند، چه کار می کنند که به موقع نمی توانند برای تعطیلی یا شروع فعالیت مردم محروم استان- که از هوای ناسالمی برخوردارند- تصمیم بگیرند؟!"

وی تصریح کرد: "آقای استاندار! جناب فرماندار! دستگاه های مسوول با این همه تجهیزات پیشرفته چه گونه نمی توانند وضعیت آلودگی هوا را پیش بینی کنند؟!"

به راستی! پاسخ گوی به خطر افتادن سلامتی مردم به ویژه کودکان، نوجوانان، جوانان، کارمندانی و کارگران اهوازی و دیگر هم استانی های عزیزمان در روزی که آلودگی هوا چندین برابر حد مجاز است، چه فرد یا افراد و چه دستگاه هایی است؟!

با تعطیل کردن اداراتی که کارمندان اش بیش از یک ساعت بر سر کار حاضر شده اند، چه نوشدارویی تجویز می کنیم؟!

برگرداندن کارمندان از محل کار به خانه آن هم در فضای بسیار آلوده چه تصمصم گیری منطقی و چه موهبتی است؟ به جز این که دل شان را به تعطیلی یک روز کاری خوش کنیم! دل هایی که به جای نشستن در محل کار باید در خانه پای برنامه های تکراری تلویزیون بنشینند.

آقایان مسوول! امروز صبح که از خواب بیدار شدید، آیا به خورشید نگاه کردید که در پس پرده ای از غبار به سرفه افتاده بود و درختانی که منتظر نسیمی بودند تا گرد از رخ بزدایند؟  

شهروندانی که با ماسک، کف دست و نیز لباس های خود بر دهان شان قفل زده بودند تا لقمه های تحمیلی کشورهای حوزه ی خلیج فارس و نیز بیابان های خودمان از گلوی شان پایین نرود؟

آیا برای فرستادن فرزندان تان به مدرسه، دانشگاه و اداره ها تصمیم عاجل گرفتید یا این که مثل دیگر شهروندان اهوازی که در فضای غیر قابل تحمل گرد و غبار به مدارس و دانشگاه ها و اداره ها رفتند، علاج واقعه را بعد از وقوع کردید؟!

/ 0 نظر / 25 بازدید