در تالار مهتاب اهواز؛

برگزیدگان نخستین جشنواره خاطره نویسی

دفاع مقدس خوزستان شناخته شدند


اهواز- حبیب اله بهرامی: نخستین جشنواره خاطره نویسی دفاع مقدس استان خوزستان با عنوان "نجوای لحظه ها" با معرفی برگزیدگان در تالار مهتاب اهواز به کار خود پایان داد.


در این جشنواره که دکتر سودانی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی، جمعی از فرماندهان، رزمندگان و ایثارگران 8 سال دفاع مقدس و جمعی از نویسندگان و علاقه مندان به هنر و ادبیات حضور داشتند- مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خوزستان در سخنانی بر ضرورت برگزاری چنین جشنواره هایی در استان تاکید کرد و گفت: یکی از رسالت های ما این است که انتقال دهنده ی رشادت ها، حماسه آفرینی ها و ارزش های رزمندگان و جان برکفان به نسل امروز و آینده باشیم.


سردار سعیدفر افزود: دستاوردها، رشادت ها و تجارب به دست آمده از 8 سال دفاع مقدس باید دستمایه ای برای گذر از بحران های احتمالی آینده باشد.


وی ضمن گلایه از بی مهری برخی مدیران استان،  از شرکت فولاد خوزستان، سازمان جهاد کشاورزی استان، بنیاد شهید و امور ایثارگران و معاونت فرهنگی اجنماعی سپاه حضرت ولی عصر(عج) و نیز موسسه طلایه داران ظهور به ویژه حاج آقا قبیشاوی قدردانی کرد.

سپس امام جمعه موقت اهواز در سخنانی ضمن اعلام سلام و پیام آیت ا... موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به این نکته که در دفاع مقدس ما روح خدا دمیده بود، بر ضرورت پاسداشت فرهنگ و گنج دفاع مقدس تاکید کرد و گفت: این فرهنگ چیست که باید از آن پایداری کنیم؟ این جنگ چه بوده که باید به یک سری ارزش ها چنگ بزنیم و نیز مین و پلاک و نارنجک و تنه نخل و چفیه نماد شوند؛ جز این که در دفاع مقدس ما روح ا... در کالبد زمان دمیده بود.


حجت الاسلام والمسلمین میراحمدرضا حاجتی افزود: امروز ما با یک فرهنگ غنی مواجه هستیم که اگر درست به آن توجه کنیم سنگرهای کلیدی جهان را یکی پس از دیگری فتح خواهد کرد که از جمله آثار آن را می توانیم در کشورهای لیبی، یمن، بحرین، مصر و تونس ببینیم.

آن گاه رییس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس کشور در سخنانی عملیات انجام شده در 8 سال دفاع مقدس را حساب شده و با برنامه ذکر کرد و گفت: در عملیات والفجر هشت 900 نفر بار از رودخانه اروند عبور می کردیم و بر می گشتیم و بعضی از شب ها نیز به مدت 24 ساعت در مواضع دشمن قرار داشتیم تا موفق تر و با کم ترین شهید و مجروح بتوانیم دشمن را به عقب برانیم.


سردار احمد سوداگر با اشاره به این نکته که قصه ی جنگ زندگی اجتماعی شیرینی بود، گفت: اگر جنگ باز اتفاق بیفتد آرزو می کنم که نفر نخست باشم. چرا که زندگی بسیار زیبای اجتماعی در دوران دفاع مقدس داشتیم و با همه ی سختی ها امروز بر لحظه لحظه آن قبطه می خوریم.


در ادامه نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس در سخنانی از رموز پیروزی ملت ایران در 8 سال دفاع مقدس اعتماد امام راحل به مردم و تجهیز آنان به اسلحه آن هم قرار گرفتن در کنار نیروهای مسلح برای انجام عملیات برشمرد و تاکید کرد: ما از جنگیدن مان دفاع می کنیم. چرا که ما جلوی جنگ ایستادیم و دشمن را به عقب راندیم.


حبیب احمد زاده ادبیات دفاع‌مقدس را محتوا محور و متعهد دانست و تصریح کرد: پویایی امروز ادبیات دفاع مقدس به خاطر خون شهیدانی است که از ارزش‌ها دفاع کرده‌اند.

وی همچنین درباره چه گونه گفتن و ثبت اصالت در خاطره نویسی مطالبی ایراد کرد.

در ادامه پس از اجرای سرود مسافر عشق توسط رضا دباشیان، محمود زهرتی به نمایندگی از داوران به قرایت بیانیه هیات داوران پرداخت و آن گاه برگزیدگان و شایستگان تقدیر نخستین جشنواره خاطره نویسی دفاع مقدس استان خوزستان معرفی شدند و جوایز خود را دریافت کردند.

فاطمه محمودی کوهی- محمد تقی خبازان- سید یاسم پورمیرزا- غلامرضا کاج- مرجان درودی- بیژن سلیمی نبی- سیده نجات سید حسینی- کلثوم الهایی- حکیمه کمایی- غلامعباس اسلامی پور و پروین کاشانی زاده به عنوان برگزیده و محمود گلزار- داود گودرزی- زینب گویانی- سید فرید موسوی- نصراله عسکری- فاطمه فرخ نژاد- فاطمه دریکوندی- سیروس شهری پور باورصاد- علی اکبر سلیمانی- عبدال زاهد نمازی- جلیل دلفی فلاح و غلامرضا فروغی نیا به عنوان شایسته تقدیر شناخته شدند.

در این جشنواره از چهار کتاب دفاع مقدس"هور و همیشه" از عبدالصاحب رومزی پور- "ناوک عشق" داود گودرزی- "ققنوس جنوب" از غلامحسین سخاوت و "آخرین نگاه" از سید فرید موسوی رونمایی شد.

/ 0 نظر / 18 بازدید