برگزیدگان هشتمین جشنواره ملی داستان کوتاه مهر دورود معرفی شدند

حبیب اله بهرامی برگزیده ی بخش ویژه این جشنواره شد


برگزیدگان هشتمین جشنواره ملی داستان کوتاه مهر دورود معرفی و در آیینی از آنان تجلیل شد.

در آیینی در سینما کیهان شهرستان دورود برگزیدگان هشتمین جشنواره ملی داستان کوتاه مهر این شهرستان معرفی و از آنان با اهدای تندیس، لوح سپاس و جایزه نقدی تجلیل شد.


به گزارش خبرنگار ما در این جشنواره که جمعی مسوولان محلی و داستان نویسان و هنرمندان کشور حضور داشتند، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دورود در سخنانی از هنرمندان و ادیبان کشور به عنوان بازوان هنر و فرهنگ ایران زمین یاد کرد و با استناد به آیات قرآن کریم و ذکر این نکته که داستان گوی ما شارع مقدس است به نقش فیلم ها و سریال های ساخته شده و تاریخی از جمله "یوسف پیامبر" و "مختارنامه" اشاره کرد و گفت: بسیاری از پ‍ژوهشگران و تحلیلگران کشورمان بر این عقیده اند که خیزش های اسلامی مردم در سراسر جهان از جمله حوزه ی خلیج فارس الهام گرفته از فیلم ها و سریال های تاریخی از جمله "یوسف پیامبر" و "مختار نامه" است.


حجت الاسلام والمسلمین علی ارکبان شهرستان دورود را از قطب های داستان نویسی در سطح کشور قلمداد کرد و ضمن ارزیابی مسائل کیفی و کمی هشتمین جشنواره ملی داستان کوتاه مهر دورود افزود : این جشنواره به لحاظ استقبال داستان نویسان خوب و برتر کشور جایگاه خود را در ایران پیدا کرده است و همه ساله شاهد ارتقای مسائل کمی و کیفی آن هستیم و امید واریم جشنواره نهم به مراتب پر بار تر از جشنواره کنونی باشد .

وی یا دآور شد : ترویج آموزه های اسلامی مهمترین فاکتور عملکرد هنرمندان باید باشد که در اکثر آثار ارسالی خوش بختانه به این امر مهم توجه شده بود. مسائل و آموزه هایی که از کتاب آسمانی مسلمانان نشات گرفته و در زندگانی پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین ( علیه السلام ) تبلور یافته است.

وی تاثیر القای مطالب را در قالب داستان موثر و ماندگار توصیف کرد و از دست اندرکاران این جشنواره از جمله هیات داوران نهایی(حسین سناپور، محمد حسین شهسواری و امیر حسین خورشیدفر) و داور مرحله ی مقدماتی(کورش رشنو) قدردانی کرد.


گفتنی است در کارگاه داستان نویسی هشتمین جشنواره ملی داستان کوتاه مهر درود داستان های که صبح و بعدازظهر در مجتمع طلاییه و سینما کیهان برگزار شد، داستان های برگزیده پس ازقرایت توسط نویسندگان آن ها، از سوی هیات داوران مورد نقد و بررسی قرار گرفتند.

همچنین توحیدیان یکی از برگزار کنندگان این جشنواره در گفت و گو با خبرنگار ما از دریافت 397 داستان کوتاه به دبیرخانه جشنواره خبر داد و گفت: در بخش آزاد این جشنواره 327 اثر و در بخش ویژه که به موضوع جهاد اقتصادی و امر به معروف و نهی از منکر اختصاص داشت 70 داستان مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت که در نهایت 100 داستان برای مرحله دوم داوری انتخاب شد که سرانجام در بخش آزاد سه اثر برتر و سه اثر تقدیری و در بخش ویژه نیز دو اثر برگزیده شدند.

در ادامه ی آیین اختتامیه جشنواره بیانیه هیات داوران قرایت شد.


محمد حسین شهسواری در این بیانیه توجه به مسایل بومی و آداب و رسوم و بیان مسایل و مشکل های محیط پیرامون را از نقاط خوب داستان های داوری شده برشمرد و توجه به شگردهای امروزی تر در داستان نویسی و در نظر گرفتن الزامات فرهنگی و تکنیکی را ضروری دانست و خاطر نشان کرد: داستان های مورد ارزیابی قرار گرفته در هشتمین جشنواره ملی داستان کوتاه مهر درود ما را به نسل داستان نویسان کشور امیدوار کرد.

هچنین حسین سناپور در گفت و گو با خبرنگار ما سطح کیفی و کمی آثار رسیده به جشنواره را خوب اریابی کرد و خواستار ورود نویسندگان به موضوعات مختلف و راه های جذاب کردن داستان ها شد.


سناپور که متولد ‌۱۳۳۹ کرج است؛ کار داستان نویسی را از کلاس های هوشنگ گلشیری آغاز کرد. رمان نیمه غایب او از جمله پرفروش ترین رمان های معاصر فارسی بود که به چاپ دوازدهم رسید.

او در آغاز فعالیت داستان نویسی برای کودکان و نوجوانان می نوشت. پسران دهکده (۱۳۶۹) و افسانه و شب طولانی (۱۳۷۳) حاصل این دوران است. سپس به روزنامه نگاری روی آورد و از سال 63 به کار داستان‌نویسی و نوشتن نقد داستان و فیلم روی آورد و از سال ۷۲ تا 79 نیز در بخش‌های ادب و هنر چهار روزنامه مشغول کار شد.

 سناپور مدتی هم بر کار گردآوری و چاپ داستان های مجلات گردون و کارنامه نظارت داشت. اولین رمان اش نیمهٔ غایب را در ۱۳۷۸ منتشر کرد. این رمان برای او جوایز مختلفی را به ارمغان آورد و در مدت یک سال شش بار تجدید چاپ شد. در سال ۱۳۸۰ کتابی در شناخت زندگی و آثار هوشنگ گلشیری به نام همخوانی کاتبان تالیف و منتشر کرد. او هماکنون مشغول تدریس داستان نویسی است

ده جستار داستان نویسی(درس نامه های داستان نویسی)- ویران میآیی- با گارد باز و سمت تاریک کلمات که برنده بهترین مجموعه داستان کوتاه در ششمین دوره جایزه ی هوشنگ گلشیری شد از جمله آثار اوست.

سناپور در سال78 جایزه ی مهرگان ادب را برای نیمه ی غایب، سال 81 جایزه ادبی یلدا و در سال 85 در ششمین دوره جایزهٔ هوشنگ گلشیری، برنده بهترین مجموعه داستان کوتاه برای سمت تاریک کلمات شد.

در پایان این جشنواره مهرداد موسویان از همدان، مهدی قلمی از زنجان و علی شاه علی از الیگودرز به ترتیب رتبه های اول تا سوم را به دست آوردند.

همچنین از تهمینه کرمی از بروجن، ناهید قادری حاجی آبادی از کرمانشاه و علی فاطمی از اصفهان، روح اله سلیمانی از خرم آباد و نگار کیماسی از بروجن  تقدیر شد.

در بخش ویژه نیز حبیب اله بهرامی از اهواز و شمسی وفایی از کرمانشاه برگزیده شدند.


سرنا نوازی توسط گروه موسیقی این شهرستان از دیگر برنامه های این جشنوار بود.

/ 0 نظر / 21 بازدید