حبیب‌اله بهرامی در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا:

افراد روشن‌فکری که چیزی در چنته دارند

از محافل خصوصی شعر استقبال می‌کنند

به زعم یک شاعر؛ افرادی که در محافل خصوصی ادبی جمع می‌شوند معمولاً از بهترین‌ها و تاثیرگذارترین‌ها هستند و در نزد جامعه ادبی و خوانندگان مقبولیت بیش‌تری دارند و در نتیجه ستون محکمی خواهند بود برای خیمه ادبیات این مرز و بوم.

حبیب‌اله بهرامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان گفت: نیاز به دور هم نشستن، گپ و گفت، اظهار وجود کردن، مستقل بودن و خود را در دایره‌ای محصور ندیدن از علت‌های تشکیل محفل‌های خصوصی شعر و قصه است. اما مهم‌تر از آن صمیمیت و همدلی انسان‌های شاعر و ادیبی است که تقریباً از یک جنس‌اند و کم و بیش حرف هم را می‌فهمند و محدودیت‌های خاص محافل دولتی و نیمه دولتی را هم ندارند و فرد و افرادی هم برای آن‌ها خط و نشان نمی‌کشند.

وی، در باب کیفیت کارهای ارایه شده در محافل ادبی خصوصی و دولتی،بیان کرد: کیفیت کارهای شاعران ارتباط چندانی با محافل خصوصی و دولتی ندارد. البته ممکن است یک شاعر شعری را در محافل خصوصی بخواند ولی در محافل دولتی از خواندن آن امتناع کند. ولی معمولاً کیفیت ارایه کارهای شاعران در محافل خصوصی بالاتر است و شاعر چون خود را در جمعی می‌بیند که هدفشان قرایت شعر و بررسی نقاط ضعف و قوت کارشان است.

او، با بیان این که شاعر در محافل خصوصی احساس آرامش و اطمینان بیش‌تری می‌کند و راحت‌تر می‌تواند با این محافل انس بگیرد، افزود: از آن جا که عده شرکت‌کنندگان در این محافل نسبت به محافل غیرخصوصی کم‌تر است، وقت بیش‌تری برای قرائت و نقد و بررسی آثار شاعران محافل خصوصی صرف می‌شود.

این شاعر تصریح کرد: در چنین محفل‌هایی است که استعداد و توانمندی‌های افراد شکوفا می‌شود و به سبک‌ها و موج‌های شعری دست می‌یابند چرا که وقت کافی برای اظهار عقیده و نظر دارند و می‌توانند با هم همصدا شوند و از نظرهای هم دفاع کنند یا آن را مورد انتقاد قرار دهند.

بهرامی در ادامه افزود: معمولاً نویسندگان و شاعران محافل خصوصی محدودیتی برای ورود شاعران و نویسندگان به محافل خود قایل نمی‌شوند. اما خصوصیات شخصیتی دست‌اندرکاران و جو حاکم بر این محافل که بیش‌تر دوستانه و خصوصی است باعث ایجاد شوق و ذوق و جذب یا  دوری شاعران برای ورود به این محافل می‌شود.

وی یادآور شد: در حقیقت این شاعران هستند که احساس می‌کنند و درمی‌یابند جا‌یشان در کدام محفل شعری است و کجا بهتر می‌توانند ابراز وجود کنند و خودی نشان دهند و مراحل ترقی و پیشرفت را طی کنند. با این حال، افراد روشن‌فکر و آنانی که به خود ایمان دارند و نیز چیزی در چنته برای ارایه به جامعه دارند از محافل خصوصی شعر استقبال می‌کنند؛ محافلی چون انجمن "خروش کارون" اهواز که فضایی صمیمانه، دوستانه و شاعرانی دوست داشتنی، وفادار و مجرب دارد.

/ 1 نظر / 22 بازدید
سهند

سلام استاد منتظر حضور سبزتان هستم در آرامش