گفت و گوی ايسنا خوزستان با حبيب اله بهرامی

arc01.gif / خرمشهر از فتح تا امروز /
حبيب‌الله بهرامی:ادبيات مقاومت مقوله‌ای ملی است و نگاهی فراگروهی می‌طلبد

سرويس: /فرهنگ و/
کد خبر :12743

1386/2/29
9:28


خبرگزاري دانشجويان ايران - خوزستان

يك شاعر و روزنامه‌نگار معتقد است: ادبیات مقاومت باید واقعیت‌ها را بگوید؛ زیبایی‌ها و زشتی‌ها، خوبی‌ها و بدی‌ها و شکست‌ها و پیروزی‌ها. این ادبیات مقوله‌ای ملی است و نگاهی فرا گروهی می‌طلبد.

حبيب‌الله بهرامی با بيان اين كه ادبیات مقاومت هنوز در کشور ما جای خود را پیدا نکرده و غریب مانده از آن جهت که تاکنون نتوانسته نقش و اهمیت خود را برای مسؤولان جا بیندازد تا راه ورود ش به دروس مدارس و دانشگاهی ما هموار شود در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) در خوزستان خاطرنشان كرد: این در حالی است که نویسندگان، شاعران و فرهیختگان ما تاکنون می بایست از حماسه عاشورا که سرمنشا انقلاب و دفاع مقدس ما در جنگ تحمیلی است درس‌های زیادی می‌گرفتند و آثار ماندگاری از خود برجای می گذاشتند؛ آثاری توانمند از نظر فرم، تکنیک و محتوا و به دور از شعار که بتواند در فضای فرهنگی جهان که تشنه این ادبیات است، تاثیر بگذارد.

وی با تاكيد بر اين مطلب كه رسانه‌ها باید به دور از جهت‌گیریهای سیاسی و انحصاری کردن آن به خود و گروهی خاص و نیز رهایی از نگرشهای محلی و منطقه‌ای نقش موثر خود را در گسترش ادبیات دفاع مقدس که تا‌کنون انجام نداده‌اند به منصه ظهور برسانند، يادآوری كرد: ادبیات دفاع مقدس، میراث فرهنگی ما است و باید از آن حمایت و دفاع کنیم. از سوی دیگر، با تولید آثار درخشان و مانا راهی بیابیم برای ورود به ادبیات مقاومت و پایداری جهان تا بشریت از این آثار درس بگیرد؛ آثاری که گرایش و حمایت مردم از آن را در مقاطع مختلف به دنبال داشته باشد.

بهرامی همچنين معتقد است: پرداختن‌های فنی و تکنیکی به ایثارگریها و جانفشانی|‌های رزمندگان، آزاد اندیشی نویسندگان و دوری از سفارشی‌نویسی که به ادبیات مقاومت لطمه می‌زند، حمایت از نویسندگان، حضور همه جانبه مردم در صحنه‌های دفاع مقدس و نکات و مواردی که تا‌کنون از دید نویسندگان مخفی مانده می‌تواند در بارورترکردن ادبیات مقاومت ما موثر باشد.

او در اين زمينه فيلم سينمایی " اخراجی‌ها " ساخته مسعود ده‌نمكی‌ را شاهد مثال آورد و گفت: با نگاهی به فیلم " اخراجی‌ها " که نویسنده و کارگردان آن به دور از شعارپردازی و قهرمان‌پروری با چاشنی طنز به طور ملموس به واقعیت‌های جنگ پرداخته می‌توان به حمایت و استقبال بی شائبه مردم از ادبيات دفاع مقدس پی برد.
/ 0 نظر / 5 بازدید