ادبيات سفارشي هميشه در حاشيه است


 

حبيب‌الله بهرامي اعتقاد دارد ادبيات سفارشي ادبياتي است كه از طرف اشخاص حقيقي يا حقوقي سفارش مي‌شود.

اين شاعر و روزنامه‌نگار كه با خبرنگار ادبي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) ـ منطقه خوزستان ـ گفت و گو مي‌كرد اظهار كرد: « گاهي اشخاص حقيقي يا حقوقي به نويسنده، شاعر و مؤلف موضوعاتي سفارش مي‌دهند تا او در زمينه‌هاي مختلف مثل قصه، شعر، نمايشنامه و فيلمنامه اثر توليد كند. يعني شخص بدون اينكه الهامي گرفته يا متاثر از واقعه‌اي شده باشد سوژه مي‌گيرد تا در آن زمينه بنويسد. بسته به قلم، هوش و استعداد‌ شاعر يا نويسنده شايد آثاري ارايه شود اما مخاطب با آثاري بي‌روح روبه‌رو مي‌شود و احساس مي‌كند اين آثار از دل برنيامده يا بر هنرمند تحميل شده است. در اين نوع آثار مخاطب احساس مي‌كند تصاويري كنار هم چيده شده كه چيزي براي گفتن ندارد. اين آثار، آثار دلچسب و دلنشين و مانايي نيستند. »

بهرامي خاطرنشان كرد: « به ندرت پيش مي‌آيد كه اين قبيل آثار سفارشي بتوانند در ادبيات كشور جريان و تحولي ايجاد كنند. »

به زعم وي: « نويسنده يا شاعر حتما بايد تحت تاثير واقعه‌اي قرار بگيرد يا چيزي او را تكان دهد تا بتواند قلم بزند و كار زيبايي خلق كند؛ به ويژه در زمينه داستان كوتاه،‌ شعر و رمان. شايد بتوان مقاله‌اي به شكل سفارشي نوشت ولي خلق داستان و شعر كاري خلاقه است. »

بهرامي با اشاره به وجود بعضي‌ نهاد‌هاي فرهنگي كه سفارش ادبيات مي‌دهند، ادعا كرد: ‌« كاروان‌هاي راهيان نور عده‌اي را به مناطق جنگي برده و با نشان دادن مزار شهيدان و آثار جنگ از آنها مي‌خواهند شعر و قصه بنويسند. كارهايي كه به اين شكل توليد مي‌شود چون شخص نويسنده در متن جنگ قرار نداشته و خيلي از حوادث و جرياناتي كه اتفاق افتاده و گفت و گوي‌هايي كه بين رزمندگان بوده را نديده حرف‌هاي كليشه‌اي مي‌زنند. بسياري از اين آثار مانا نمي‌شوند و هميشه در حاشيه‌اند. »

انتهاي پيام

/ 2 نظر / 3 بازدید
من

يه سوالی که برای من بوجود اومده اينه که حبيب الله بهرامی همون نويسنده وبلاگه يا نويسنده روزانه يا شاعره.اگر هيچ کدوم از اينا نيست پس کدوم يکيه؟ در مورد ادبيات سفارشی هم ميشه برای مثال به اشعار سفارشی پر نغز استاد معلم اشاره کرد که به عنوان مثال شعر محله بنده نوازش مثل اشعار بقیه شاعران از چند کلمه تشکيل شده ولی فرقش با اون اشعار اينه که اين چند کلمه معلوم نيست چه ربطی به هم دارند