حبیب‌الله بهرامی:

فضای مجازی نتوانسته جای کتاب هاب ادبی را بگیرد

حبیب‌الله بهرامی معتقد است: با ایجاد فضای مجازی امکان دست‌یابی انسان به نیازها، علاقه‌مندی، اطلاعات و دانستنی‌ها به آسانی میسر شده اما نه برای همه آحاد جامعه.

این نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگذاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان اظهار کرد: انسان امروز اگرچه می‌تواند به وسیله یک رایانه به نیاز اطلاعاتی‌اش در فضای مجازی دست یابد اما هنوز این فضا نتوانسته به خوبی جایی برای خود در میان نویسندگان، شاعران و هنرمندان باز کند و کتاب هاب ادبی را از دست اهالی ادب بگیرد. اما در تغییر نگاه علاقه‌مندان و نیز اهالی ادب و هنر و فرهنگ نیز بی‌تاثیر نبوده است؛ هر چند که سرگرمی‌های متنوع دنیای مجازی به طور جدی از آمار کتاب‌خوان‌های ما کاسته و امروزه نوجوانان، جوانان و بزرگسالان ما به جای دوستی با کتاب تنها با آن اظهار آشنایی می‌کنند و این سایت‌های رنگارنگ دنیای اینترنت هستند که تمام هم و غم کاربران را به دوش می‌کشند.

این شاعر توضیح داد: امروزه چراغ‌های ادبیات معاصر در فضای مجازی روشن است اما از بس این چراغ‌ها زیادند و نورهای تولیدی متنوع که خوانندگان در‌می‌مانند که سراغ کدام بروند و از کدامین نور بهره گیرند که از قضا با چراغ هم به داخل چاله و چاه نیز سقوط می‌کنند. به علاوه، عده‌ای هم کم‌تر فرصت می‌یابند یا هوس می‌کنند چشمان خود را معطر کنند؛ هر چند که ناسره‌ها آن قدر زیاد است که تا نبینید و نخوانید نمی‌توانید سره‌ آن را از خس و خاشاک جدا کنید.

وی بیان کرد: من به صورت تفننی در سایت‌ها و انجمن‌های ادبی به سراغ شعر و داستان کوتاه می‌روم چراکه وقت آزادی برای مطالعه مطالب ادبی در این سایت‌ها در طول روز ندارم. اما در باغ مجازی ادبیات شکوفه‌ها و گل‌های خوبی هم دیده و بوییده‌ام که فکر کنم نیاز علاقه‌مندان را برطرف کند. با این حال، هنوز در میان هنرمندان و ادیبان ما کتاب حرف نخست را می‌زند. انسان وقتی کتاب به دست می‌گیرد احساس آرامش می‌کند اما در دنیای مجازی استرسی بر دل و جان آدم سایه می‌اندازد. سایه‌ای که آینه آرامش را تار می‌کند.

 

این روزنامه‌نگار خاطر‌نشان کرد: در فضای مجازی جایی برای تفکر و اندیشیدن پیدا می‌شود اما از بس فضا متنوع و رنگارنگ است کم‌تر فرصت اندیشیدن را به آدم می‌دهد و آدم دوست دارد مرتب در فضاهای متنوع بگردد و دنیا را ببیند و در آخر هم همه جا را دیده اما در حقیقت هیچ چیزی دستگیرش نشده است.

بهرامی بیان کرد: وب‌گردی بدون برنامه نوعی وقت تلف کردن است و انسان را از کار و زندگی و خواب و خوراک می‌اندازد. هر کاربر اینترنتی باید در طول شبانه‌ روز برای خود برنامه داشته باشد تا وقتش به بطالت نگذرد و مایه آزار و اذیت دیگران و ایجاد اختلاف در زندگی نشود.

این شاعر یادآور شد: لازم است مسؤولان آموزش ‌و ‌پرورش دانش‌آموزان را راهنمایی کنند و خانواده‌ها نیز نظارتی بر وب‌گردی نوجوانان و جوانان داشته باشند و آنان را به حال خود رها نکنند هر چند که کاربران در فضای مجازی هنر و ادبیات سیر کنند. هر چیزی حد و اندازه دارد حتی مطالعه کتاب و نیز نگاه به صفحه رایانه و مطالعه مطالب سایت‌ها و وبلاگ‌ها و نشریات مجازی.

او گفت: متاسفانه امروزه فضای مجازی ما بیش‌تر از آن که مفید به حال جامعه باشد زیان‌آور است و اگر کنترل‌های لازم از سوی خانواده‌ها صورت نگیرد نوجوانان و جوانان ما به جای ورود به عرصه آگاهی و دانایی از راه به در می‌شوند که متاسفانه این پدیده ناهنجار در حال گسترش است.

/ 0 نظر / 19 بازدید